2 047 499 SEK
Omsättning
▼ 10,4%
663 144 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 24,1%
89%
Soliditet
Mycket God
32,4%
Vinstmarginal
Mycket Hög
195 250 SEK
ÅRETS UTDELNING
2023-10-16

Substansvärdering

Tillgångar:2 069 222 SEK
Skulder:-227 555 SEK
Substansvärde:1 841 667 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med starka finansiella grundförhållanden men oroande negativa rörelsemässiga trender. Den mycket höga soliditeten på 89% och vinstmarginalen på 32.4% indikerar ett finansiellt stabilt företag med god lönsamhet. Dock visar en minskning i både omsättning (-10.4%) och resultat (-24.1%) på utmaningar i verksamheten. Ökningen av eget kapital och tillgångar pekar samtidigt på att företaget fortsätter att investera och bygga kapital, vilket kan förbereda för framtida tillväxt.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver uthyrning av utrustning för geo- och miljötekniska borrningar, en nischad verksamhet som vanligtvis kräver betydande kapitalinvesteringar i specialutrustning. Den höga soliditeten är typisk för branschen där tillgångars värde och finansieringsstruktur är avgörande.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet föll från 873 240 SEK till 663 144 SEK, en minskning med 24.1%. Nedgången är större än omsättningsminskningen, vilket kan indikera ökade kostnader eller lägre marginaler på projekten.

Soliditet: Soliditeten på 89.0% är exceptionellt hög och visar att företaget i mycket liten grad är belånat. Detta ger stor finansiell styrka och motståndskraft mot nedgångar.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 1 521 153 SEK till 1 841 667 SEK, en tillväxt på 21.1%. Denna förbättring drivs huvudsakligen av att årets vinst har bibehållits i företaget.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade från 2 284 497 SEK till 2 047 499 SEK, en nedgång med 10.4%. Detta kan tyda på minskad efterfrågan, färre projekt eller konkurrens.

Huvudrisker

  • Försämrad lönsamhet med en resultatminskning på 210 096 SEK.
  • Minskad omsättning på 236 998 SEK som kan indikera konkurrens eller svagare marknadsförhållanden.
  • Risk för kapitalineffektivitet med mycket hög soliditet men fallande omsättning.

Möjligheter

  • Mycket stark balansräkning med soliditet på 89.0% ger utrymme för investeringar eller expansion.
  • Fortfarande hög vinstmarginal på 32.4% trots nedgång visar på en lönsam affärsmodell.
  • Tillgångstillväxt på 10.9% till 2 069 222 SEK indikerar fortsatta investeringar i verksamheten.