626 000 SEK
Omsättning
▲ 58,9%
167 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 695,2%
25%
Soliditet
God
26,6%
Vinstmarginal
Mycket Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:318 545 SEK
Skulder:-237 729 SEK
Substansvärde:80 816 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Bolaget har ökat omsättningen med jämfört med föregående år, det beror på att bolaget haft ett fullt år med den nya verksamheten.Bolagets egna kapitalet är återställt.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Analys av viktiga händelser

  • Bolaget har haft ett fullt år med den nya verksamheten, vilket förklarar den betydande ökningen i omsättning.
  • Bolagets eget kapital har återställts från ett negativt till ett positivt belopp.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2024) i

Sammanfattning

Företaget visar en exceptionellt stark förbättring från en svag position föregående år. Den dramatiska ökningen i både omsättning (+58,9%) och resultat (+695,2%) indikerar en framgångsrik omställning eller lansering av ny verksamhet. Eget kapitalet har förvandlats från negativt (-75 337 SEK) till positivt (80 816 SEK), vilket visar på en återhämtning. Trots den imponerande tillväxten kvarstår bolaget som relativt litet med en omsättning på 626 224 SEK, och soliditeten på 25,0% är acceptabel men inte hög. Sammantaget befinner sig företaget i en stark tillväxtfas efter en tidigare svår period.

Företagsbeskrivning

Företaget verkar inom fastighetsbyggnad och förvaltning samt uthyrning av mark- och anläggningsmaskiner. Denna verksamhetsmodell är kapitalintensiv och känslig för konjunktursvängningar i byggsektorn. Den snabba tillväxten i omsättning och resultat är typiskt för ett företag som etablerat sig på marknaden eller lanserat en ny verksamhetsgren, vilket stämmer överens med noteringen om 'ett fullt år med den nya verksamheten'.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades dramatiskt från 21 000 SEK till 167 000 SEK, en ökning med 146 000 SEK eller 695,2%. Den extremt höga vinstmarginalen på 26,6% indikerar effektiv kostnadskontroll och lönsam verksamhet.

Soliditet: Soliditeten på 25,0% innebär att en fjärdedel av tillgångarna finansieras med eget kapital. Detta är en förbättring från föregående år men anses fortfarande som måttligt i branschen, vilket indikerar ett visst beroende av skuldfinansiering.

Eget kapital: Eget kapital förbättrades radikalt från ett underskott på -75 337 SEK till ett positivt belopp på 80 816 SEK, en förbättring på 156 153 SEK. Denna förbättring beror främst på det starka årets resultat på 167 000 SEK.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade kraftigt från 394 047 SEK till 626 224 SEK, en ökning med 232 177 SEK eller 58,9%. Denna betydande tillväxt tyder på framgångsrik försäljning eller etablering av den nya verksamheten.

Huvudrisker

  • Företagets absoluta storlek är fortfarande liten (omsättning 626 224 SEK), vilket gör det sårbart för konkurrens och konjunkturnedgångar.
  • Soliditeten på 25,0% är acceptabel men inte stark, vilket indikerar ett visst beroende av extern finansiering.
  • Den extremt höga tillväxttakten kan vara svår att upprätthålla på lång sikt.

Möjligheter

  • Den exceptionellt höga vinstmarginalen på 26,6% visar på en mycket lönsam verksamhetsmodell med god prissättningsförmåga.
  • Den starka tillväxten i både omsättning och resultat visar på god marknadsacceptans för den nya verksamheten.
  • Förbättringen av eget kapital med 156 153 SEK ger ett starkare kapitalunderlag för framtida investeringar och expansion.

Trendanalys

Alla nyckeltal visar starka positiva trender: omsättningstillväxt (+58,9%), resultattillväxt (+695,2%), tillväxt i eget kapital (+207,3%) och tillgångstillväxt (+187,6%). Denna samstämmighet indikerar en genomgripande och hållbar förbättring av företagets finansiella hälsa och inte en tillfällig fluktuation.