258 000 SEK
Omsättning
▲ 53,6%
211 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 40,7%
58,1%
Soliditet
Mycket God
81,6%
Vinstmarginal
Mycket Hög
166 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-01-31

Substansvärdering

Tillgångar:329 749 SEK
Skulder:-138 176 SEK
Substansvärde:191 573 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en exceptionellt stark finansiell utveckling med kraftiga tillväxttakter inom alla nyckelområden. Den mycket höga vinstmarginalen på 81,6% indikerar en verksamhet med låga kostnader och hög lönsamhet. Soliditeten på 58,1% är robust och företaget har genererat betydande kassaflöden som stärkt balansräkningen avsevärt. Denna kombination av snabb tillväxt och hög lönsamhet är ovanligt positiv.

Företagsbeskrivning

Företaget verkar inom konfektions- och accessoarbranschen med fokus på försäljning, agenturverksamhet, marknadsföring och design. Den höga vinstmarginalen tyder på en verksamhet med digitala eller tjänsteinriktade inslag snarare än traditionell detaljhandel med höga kostnader.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades från 150 000 SEK till 211 000 SEK, en ökning med 40,7% som demonstrerar effektiv kostnadskontroll och skalbar verksamhet.

Soliditet: Soliditeten på 58,1% är mycket stark och visar att företaget har låga skulder i förhållande till egna medel, vilket ger god finansiell stabilitet och kreditvärdighet.

Eget kapital: Eget kapital växte från 144 239 SEK till 191 573 SEK, en ökning på 32,8% som främst drivs av årets starka resultat och kvarhållet vinst.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 167 575 SEK till 258 013 SEK, en tillväxt på 53,6% som visar stark marknadsacceptans och framgångsrik försäljningsutveckling.

Huvudrisker

  • Företagets absoluta storlek är fortfarande begränsad med en omsättning på 258 013 SEK, vilket gör det sårbart för plötsliga förändringar i marknaden
  • Den exceptionellt höga vinstmarginalen kan vara svår att upprätthålla långsiktigt i en konkurrensutsatt bransch
  • Snabb tillväxt kräver kontinuerlig anpassning av operativa processer och risk för kvalitetsförluster

Möjligheter

  • Stark tillväxtpotential baserad på bevisad affärsmodell med 53,6% omsättningsökning
  • Mycket hög lönsamhet ger utrymme för investeringar i expansion och marknadsutveckling
  • Solid finansiell struktur med 58,1% soliditet möjliggör framtida lånefinansiering till förmånliga villkor

Trendanalys

Alla nyckeltal visar starka förbättringstrender: omsättning (+53,6%), resultat (+40,7%), eget kapital (+32,8%) och tillgångar (+47,9%). Denna konsekventa tillväxt över alla parametrar indikerar en välbalanserad och hållbar affärsutveckling.