5 439 142 SEK
Omsättning
▲ 59,1%
1 362 689 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 16,8%
51,5%
Soliditet
Mycket God
20,7%
Vinstmarginal
Mycket Hög
400 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-03-25

Substansvärdering

Tillgångar:3 671 751 SEK
Skulder:-1 780 582 SEK
Substansvärde:1 891 169 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en exceptionellt stark finansiell utveckling med imponerande tillväxt inom alla nyckelområden. Omsättningen har mer än fördubblats på två år, resultatet ökar stadigt och balansräkningen har stärkts avsevärt. Den mycket höga vinstmarginalen på 20,7% indikerar en effektiv verksamhetsmodell och god kostnadskontroll. Företaget befinner sig i en expansiv fas med tydlig positiv momentum.

Företagsbeskrivning

Företaget verkar inom bevakning, ordningshållning, trygghetsbevakning och parkeringsövervakning med säte i Västerås. Denna typ av verksamhet kännetecknas ofta av stabila kundavtal och återkommande intäkter, vilket kan förklara den höga vinstmarginalen och stabila resultatutveckling.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades från 1 166 416 SEK till 1 362 689 SEK, en ökning på 16,8% som visar på god lönsamhet trots kraftig expansion.

Soliditet: Soliditeten på 51,5% är mycket stark och visar att mer än hälften av tillgångarna finansieras med eget kapital, vilket ger låg finansieringsrisk och god kreditvärdighet.

Eget kapital: Eget kapital nästan fördubblades från 961 318 SEK till 1 891 169 SEK, en tillväxt på 96,7% som främst drivs av årets starka resultat och ger företaget finansiell styrka.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 3 452 847 SEK till 6 575 231 SEK, en tillväxt på 59,0% som visar på stark marknadsposition och framgångsrik försäljningsutveckling.

Huvudrisker

  • Kraftig tillväxt i tillgångar på 129,2% kan indikera stora investeringar som behöver generera tillräcklig avkastning
  • Snabb expansion kan leda till kvalitetsutmaningar och utmaningar att behålla den höga vinstmarginalen

Möjligheter

  • Mycket hög vinstmarginal på 20,7% ger utrymme för ytterligare investeringar och expansion
  • Stark soliditet på 51,5% möjliggör framtida lånefinansiering till förmånliga villkor
  • Befintlig tillväxtmomentum ger goda förutsättningar för fortsatt expansion på marknaden

Trendanalys

Alla nyckeltal visar stark positiv utveckling: omsättningstillväxt +59,0%, resultattillväxt +16,8%, eget kapital tillväxt +96,7% och tillgångstillväxt +129,2%. Trenderna indikerar ett företag i stark expansiv fas med god lönsamhet och finansiell stabilitet.