23 538 000 SEK
Omsättning
▲ 14,1%
2 384 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 3,3%
72%
Soliditet
Mycket God
10,1%
Vinstmarginal
Hög
625 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2022-12-19

Substansvärdering

Tillgångar:15 676 597 SEK
Skulder:-4 011 459 SEK
Substansvärde:9 607 138 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2022) i

Sammanfattning

Företaget visar en stark och balanserad finansiell utveckling med imponerande tillväxt över alla nyckeltal. Med en omsättningstillväxt på 14,1% och en soliditet på 72,0% befinner sig företaget i en mycket sund position. Den höga vinstmarginalen på 10,1% kombinerat med positiv tillväxt i både omsättning och resultat indikerar ett effektivt och lönsamt företag som växer på ett hållbart sätt. Eget kapital ökade med 17,5%, vilket stärker företagets finansiella stabilitet ytterligare.

Företagsbeskrivning

Företaget säljer ledningskomponenter för fluider och mätinstrument för gaser, vilket är en nischad B2B-verksamhet med stabila kunder inom industri och energi. Ett sådant företag har vanligtvis långa kundrelationer och återkommande intäkter från reservdelar och service. Företaget är etablerat sedan 2005 och har sin bas i Stockholm.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet ökade från 2 309 000 SEK till 2 384 000 SEK, en ökning med 75 000 SEK eller 3,2%. Även om resultattillväxten är lägre än omsättningstillväxten, bibehåller företaget en hög lönsamhet.

Soliditet: Soliditeten på 72,0% är exceptionellt hög och visar att företaget är mycket väl kapitaliserat med låg belåningsgrad. Detta ger stor finansiell flexibilitet och låg risk för kreditgivare.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 8 178 891 SEK till 9 607 138 SEK, en ökning med 1 428 247 SEK eller 17,5%. Denna ökning beror främst på årets vinst som stärker företagets kapitalbas avsevärt.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 20 659 980 SEK till 23 663 856 SEK, en ökning med 3 003 876 SEK eller 14,1%. Detta visar en stark försäljningstillväxt som överträffar branschgenomsnittet för många etablerade företag.

Huvudrisker

  • Resultattillväxten på 3,2% ligger betydligt lägre än omsättningstillväxten på 14,1%, vilket kan indikera ökade kostnader eller lägre marginaler på nya affärer
  • Tillgångstillväxten på 18,6% överstiger omsättningstillväxten, vilket kan tyda på minskad effektivitet i kapitalanvändningen

Möjligheter

  • Den höga soliditeten på 72,0% ger utrymme för investeringar och expansion utan extern finansiering
  • Stark omsättningstillväxt på 14,1% visar att företaget tar marknadsandelar i en växande bransch
  • Den höga vinstmarginalen på 10,1% ger goda förutsättningar för framtida investeringar och utdelningar

Trendanalys

Företaget visar starka positiva trender över samtliga nyckeltal med förbättringar i omsättning (+14,1%), resultat (+3,2%), eget kapital (+17,5%) och tillgångar (+18,6%). Den enda noterbara utmaningen är att resultattillväxten halkar efter omsättningstillväxten, vilket kräver uppmärksamhet på kostnadskontroll.