2 245 264 SEK
Omsättning
▲ 4,4%
883 187 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 10%
70,9%
Soliditet
Mycket God
39,3%
Vinstmarginal
Mycket Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:1 891 311 SEK
Skulder:-550 083 SEK
Substansvärde:1 341 228 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med starka fundament men oroande tendenser. Den mycket höga vinstmarginalen på 39.3% och den exceptionellt starka soliditeten på 70.9% indikerar ett mycket lönsamt och finansiellt stabilt företag. Tillgångar och eget kapital har ökat markant, vilket stärker balansräkningen. Den mest anmärkningsvärda trenden är dock den fallande lönsamheten där resultatet minskat med 10% trots ökad omsättning, vilket kan tyda på ökade kostnader eller försämrad effektivitet.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver verksamhet inom hälsovård samt utbildning inom språk och religion. Denna kombination av tjänster förklarar den exceptionellt höga vinstmarginalen, då sådana verksamheter ofta har låga rörliga kostnader och kan generera hög avkastning på specialistkompetens.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet minskade från 981 573 SEK till 883 187 SEK, en nedgång på 98 386 SEK eller 10.0%, vilket är oroande trots ökad omsättning och indikerar stigande kostnader.

Soliditet: Soliditeten på 70.9% är exceptionellt stark och långt över branschgenomsnitt, vilket innebär att företaget är mycket självfinansierat och har låg finansiell risk.

Eget kapital: Eget kapital ökade kraftigt från 1 121 646 SEK till 1 341 228 SEK, en tillväxt på 219 582 SEK eller 19.6%, vilket främst beror på att årets resultat tillförts kapitalet.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 2 217 582 SEK till 2 248 885 SEK, en positiv tillväxt på 4.4% som visar att företaget fortsätter att växa i omsättning.

Huvudrisker

  • Resultatet minskade med 10.0% till 883 187 SEK trots ökad omsättning, vilket indikerar ökade kostnader eller försämrad lönsamhet.
  • Företagets verksamhetsmodell med extremt hög vinstmarginal kan vara sårbar för konkurrens eller prispress.

Möjligheter

  • Mycket stark soliditet på 70.9% ger utrymme för framtida investeringar eller expansion utan extern finansiering.
  • Omsättningstillväxt på 4.4% till 2 248 885 SEK visar att företaget fortsätter att växa i marknaden.
  • Kraftig tillväxt i eget kapital med 19.6% stärker företagets finansiella fundament avsevärt.