10 646 000 SEK
Omsättning
▲ 47,4%
1 275 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 18,7%
67%
Soliditet
Mycket God
11,9%
Vinstmarginal
Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:7 111 909 SEK
Skulder:-2 170 977 SEK
Substansvärde:4 040 932 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Mot bakgrund av utbrottet av Covid -19 följer Alfs Gräv och Maskinkonsult AB händelseutvecklingen noga och vidtar åtgärder för att minimera eller eliminera påverkan på bolagets verksamhet. Bolaget har till dags dato inte märkt av någon betydande påverkan på verksamheten från Covid -19.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Analys av viktiga händelser

  • Företaget noterar att Covid-19-pandemin inte har haft någon betydande negativ påverkan på verksamheten under 2020

Finansiell analys av senaste bokslutet (2020) i

Sammanfattning

Företaget visar en stark tillväxt i omsättning med en ökning på 47,4% till 10,7 miljoner SEK, vilket indikerar god marknadsposition och framgångsrik försäljning. Trots detta sjönk resultatet med 18,7% till 1,3 miljoner SEK, vilket tyder på ökade kostnader eller lägre lönsamhet i vissa delar av verksamheten. Den höga soliditeten på 67% och tillväxten i eget kapital till 4,0 miljoner SEK visar på ett stabilt finansiellt läge med god kreditvärdighet. Företaget verkar vara i en expansionsfas med investeringar som kan förklara den temporära resultatnedgången.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver verksamhet inom mark- och anläggningsarbete, uthyrning av maskiner och manskap samt maskinkonsultation. Denna typ av verksamhet kräver betydande investeringar i maskinpark och är ofta beroende av byggsektorns konjunkturer. Den höga omsättningstillväxten kan tyda på stark efterfrågan inom sektorn.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet sjönk från 1 569 000 SEK till 1 275 000 SEK, en minskning med 294 000 SEK eller 18,7%. Detta kan bero på investeringskostnader eller prispress i samband med tillväxten.

Soliditet: Soliditeten på 67,0% är mycket stark och långt över branschgenomsnittet, vilket ger företaget god finansiell stabilitet och låg beroendegrad av lån.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 3 039 769 SEK till 4 040 932 SEK, en tillväxt på 1 001 163 SEK eller 32,9%. Denna förbättring drivs främst av årets resultat och visar på stärkt balansräkning.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade kraftigt från 7 444 886 SEK till 10 737 011 SEK, en tillväxt på 3 292 125 SEK eller 47,4%. Detta visar på framgångsrik expansion och ökad marknadsandel.

Huvudrisker

  • Resultatet sjönk med 294 000 SEK trots stark omsättningstillväxt, vilket kan indikera lönsamhetsproblem
  • Tillgångstillväxten på endast 5,5% till 7 111 909 SEK kan tyda på begränsade investeringar i maskinpark för att stödja fortsatt tillväxt

Möjligheter

  • Mycket hög soliditet på 67% ger utrymme för framtida investeringar och expansion
  • Omsättningstillväxt på 47,4% visar på stark marknadsposition och god förmåga att ta marknadsandelar
  • Eget kapital ökade med 1 001 163 SEK till 4 040 932 SEK, vilket stärker den finansiella basen för framtida tillväxt

Trendanalys

Omsättning: stark tillväxttrend (+47,4%); Resultat: negativ trend (-18,7%); Eget kapital: stark tillväxttrend (+32,9%); Tillgångar: måttlig tillväxttrend (+5,5%). Sammantaget visar trenderna en expansion med lönsamhetsutmaningar.