193 768 000 SEK
Omsättning
▲ 26,4%
13 291 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 17,2%
19,9%
Soliditet
Stabil
6,8%
Vinstmarginal
Stabil
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:88 325 000 SEK
Skulder:-68 825 637 SEK
Substansvärde:14 017 300 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med stark omsättningstillväxt men samtidigt ett sjunkande resultat. Den betydande ökningen av omsättning med 26.4% indikerar ett framgångsrikt försäljningsarbete eller expansion, men den samtidiga resultatminskningen på 17.2% tyder på att kostnaderna har ökat snabbare än intäkterna. Soliditeten på 19.9% är acceptabel men inte hög för en tillverkningsindustri, vilket begränsar finansiell flexibilitet. Företaget verkar vara i en expansionsfas som ännu inte gett full effekt på lönsamheten.

Företagsbeskrivning

Företaget är ett etablerat tillverkningsföretag (registrerat 1993) som specialiserat sig på svetsade och bearbetade komponenter samt konstruktioner till verkstadsindustrin. Denna typ av verksamhet är typiskt kapitalintensiv och känslig för råvarupriser och produktionskostnader.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet minskade från 16 050 000 SEK till 13 291 000 SEK, en nedgång på 2 759 000 SEK eller 17.2%. Detta trots högre omsättning indikerar tryck på marginalerna.

Soliditet: Soliditeten på 19.9% är något under branschgenomsnittet för tillverkningsindustrin. Det indikerar ett måttligt skuldsatt företag med utrymme för förbättring av kapitalstrukturen.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 12 690 527 SEK till 14 017 300 SEK, en förbättring på 1 326 773 SEK eller 10.4%. Ökningen beror troligen på återinvesterat resultat.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade kraftigt från 157 992 948 SEK till 194 319 932 SEK, en ökning på 36 326 984 SEK eller 26.4%. Detta visar en stark försäljningsutveckling.

Huvudrisker

  • Krympande vinstmarginal trots stark omsättningstillväxt indikerar ökade kostnader eller pristryck
  • Låg soliditet begränsar företagets möjlighet att ta på sig ytterligare lån för investeringar
  • Resultatet sjönk med 2 759 000 SEK samtidigt som omsättningen ökade kraftigt, vilket kan tyda på ineffektivitet

Möjligheter

  • Stark omsättningstillväxt på 26.4% visar att företaget har god marknadsposition och efterfrågan
  • Eget kapital ökade med 1 326 773 SEK vilket stärker balansräkningen
  • Vinstmarginalen klassificeras som stabil trots nedgång, vilket indikerar en grundläggande lönsamhetsnivå