3 449 987 SEK
Omsättning
▼ 3,8%
287 596 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 9,5%
58%
Soliditet
Mycket God
8,3%
Vinstmarginal
Stabil
400 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2022-06-01

Substansvärdering

Tillgångar:1 276 188 SEK
Skulder:-534 714 SEK
Substansvärde:741 474 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2021) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med både positiva och negativa trender. Trots en minskning i omsättning och resultat jämfört med föregående år, uppvisar bolaget en stark soliditet på 58% och en stabil vinstmarginal på 8,3%. Den betydande tillgångstillväxten på 29,9% indikerar investeringar i verksamheten, medan eget kapital har ökat tack vare återinvesterat resultat. Företaget verkar vara etablerat sedan 2013 och genomgår troligtvis en omställningsfas med investeringar som påverkar korttidsresultatet men kan ge positiva effekter långsiktigt.

Företagsbeskrivning

Företaget är verksamt inom hissreparation, byggnation av hissar, motorreparation och eventverksamhet. Denna breda verksamhetsprofil ger en diversifierad intäktsbas men kräver samtidigt betydande tekniska tillgångar och specialkompetens, vilket speglas i den höga tillgångstillväxten.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet sjönk från 317 849 SEK till 287 596 SEK, en minskning med 30 253 SEK (-9,5%). Trots lägre omsättning behöll bolaget en god lönsamhet med 8,3% vinstmarginal.

Soliditet: Soliditeten på 58,0% är mycket stark och visar att företaget har en god balans mellan eget kapital och skulder. Detta ger god finansiell stabilitet och bättre möjligheter att hantera ekonomiska nedgångar.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 718 168 SEK till 741 474 SEK, en förbättring med 23 306 SEK (+3,2%). Denna ökning beror främst på att vinsten har tillförts det egna kapitalet.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade från 3 588 344 SEK till 3 449 987 SEK, en nedgång med 138 357 SEK (-3,8%). Detta kan tyda på minskad efterfrågan eller färre projekt under året.

Huvudrisker

  • Minskad omsättning på 3,8% och resultatnedgång på 9,5% visar på utmaningar i att upprätthålla försäljningsvolym eller lönsamhet
  • Betydande tillgångstillväxt på 29,9% kan indikera högre skuldsättning som behöver övervakas trots god soliditet

Möjligheter

  • Stark soliditet på 58,0% ger goda förutsättningar för framtida investeringar och expansion
  • Stabil vinstmarginal på 8,3% trots lägre omsättning visar på effektiv kostnadskontroll
  • Tillgångstillväxt på 294 083 SEK till 1 276 188 SEK kan indikera investeringar som kan generera framtida intäkter