1 574 783 SEK
Omsättning
▲ 5,7%
738 969 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 2,9%
80,9%
Soliditet
Mycket God
46,9%
Vinstmarginal
Mycket Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:1 656 843 SEK
Skulder:-288 854 SEK
Substansvärde:1 237 989 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med stark lönsamhet men oroande nedåtgående trender i kapitalstruktur. Den mycket höga vinstmarginalen på 46,9% indikerar en effektiv verksamhet med god prissättningsförmåga, men samtidigt visar en kraftig minskning av eget kapital och tillgångar på -24,8% respektive -19,2% att företaget genomgår en betydande kapitaluttag eller omstrukturering. Omsättningen växer med 5,7%, vilket är positivt, men resultatet sjunker ändå med -2,9%, vilket kan tyda på ökade kostnader.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver konsultverksamhet inom IT, vilket typiskt är en verksamhet med låga kapitalkrav och höga marginaler. Den höga soliditeten och vinstmarginalen är karakteristiska för framgångsrika IT-konsultföretag som kan leverera högt värde till kunder med begränsade materiella tillgångar.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet minskade från 761 305 SEK till 738 969 SEK, en nedgång på 2,9% trots högre omsättning, vilket indikerar ökade kostnader eller sämre projektmarginaler.

Soliditet: Soliditeten på 80,9% är exceptionellt stark och visar att företaget är mycket väl kapitaliserat med låga skulder, vilket ger god finansiell stabilitet trots kapitaluttagen.

Eget kapital: Eget kapital minskade kraftigt från 1 645 358 SEK till 1 237 989 SEK, en nedgång på 407 369 SEK (-24,8%), vilket sannolikt beror på stora utdelningar till ägarna då resultatet var positivt.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 1 490 561 SEK till 1 574 783 SEK, en positiv tillväxt på 5,7% som visar att företaget fortsätter att generera intäkter från sin verksamhet.

Huvudrisker

  • Kraftigt minskat eget kapital med 407 369 SEK på ett år kan begränsa företagets möjligheter till investeringar och framtida tillväxt.
  • Minskande tillgångar med 394 090 SEK kan indikera nedskärningar i verksamheten eller försämrade resurser för att driva affären.
  • Resultatet sjunker trots ökad omsättning, vilket kan signalera ökad konkurrens eller högre kostnader som pressar marginalerna.

Möjligheter

  • Mycket hög vinstmarginal på 46,9% visar att företaget har en lönsam affärsmodell med god prissättningsförmåga.
  • Stark soliditet på 80,9% ger företaget finansiell robusthet och möjlighet att ta lån för investeringar om så önskas.
  • Omsättningstillväxt på 5,7% visar att företaget fortsätter att växa och attrahera kunder trots kapitaluttag.