1 251 042 SEK
Omsättning
▼ 49,5%
396 483 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 48,5%
78,3%
Soliditet
Mycket God
24,6%
Vinstmarginal
Mycket Hög
195 250 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-04-27

Substansvärdering

Tillgångar:2 448 307 SEK
Skulder:-374 502 SEK
Substansvärde:1 309 563 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en motsägelsefull ekonomisk bild med en mycket hög vinstmarginal men samtidigt kraftiga nedgångar i både omsättning och resultat. Den höga soliditeten på 78,3% indikerar ett stabilt kapitalunderlag, men den negativa tillväxten i de flesta nyckeltal pekar på betydande operativa utmaningar. Företaget verkar genomgå en omställningsfas där tillgångarna har ökat med 21,4% trots minskad verksamhetsvolym, vilket kan tyda på investeringar eller omstrukturering.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver teknisk konsultverksamhet inom bygg- och anläggningsteknik samt värdepappershantering. Som konsultföretag är det typiskt att omsättningen fluktuerar baserat på projektvolym och kundbas, vilket förklarar den kraftiga omsättningsminskningen från 2 478 813 SEK till 1 609 654 SEK.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet föll med 373 554 SEK från 770 037 SEK till 396 483 SEK, en minskning på 48,5%. Trots den kraftiga nedgången behåller företaget en mycket hög vinstmarginal på 24,6%, vilket visar på god kostnadskontroll.

Soliditet: Soliditeten på 78,3% är exceptionellt hög och visar att företaget har ett mycket starkt kapitalunderlag med låg belåning. Detta ger god finansiell styrka att hantera perioder med sämre resultat.

Eget kapital: Eget kapital minskade med 108 869 SEK från 1 418 432 SEK till 1 309 563 SEK, främst på grund av det lägre årets resultat. Minskningen på 7,7% är mindre dramatiskt än omsättnings- och resultatnedgången tack vare den höga soliditeten.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade kraftigt med 869 159 SEK från 2 478 813 SEK till 1 609 654 SEK, en nedgång på 49,5%. Detta indikerar en betydande minskning av projektvolym eller kundförlust.

Huvudrisker

  • Kraftig omsättningsminskning på 49,5% från 2 478 813 SEK till 1 609 654 SEK indikerar potentiell kundförlust eller minskad efterfrågan
  • Resultatnedgång på 48,5% från 770 037 SEK till 396 483 SEK visar på lönsamhetsutmaningar trots hög marginal
  • Negativ tillväxt i eget kapital på -7,7% kan påverka företagets långsiktiga investeringsförmåga

Möjligheter

  • Exceptionellt hög soliditet på 78,3% ger god finansiell styrka att överleva perioder med låg omsättning
  • Mycket hög vinstmarginal på 24,6% visar på effektiv kostnadskontroll och potentiell lönsamhet vid högre omsättning
  • Tillgångstillväxt på 21,4% till 2 448 307 SEK kan indikera investeringar som kan bära framtida tillväxt

Trendanalys

Företaget visar starka motstridiga trender: mycket positiva nyckeltal (hög soliditet och vinstmarginal) men negativ utveckling (kraftiga nedgångar i omsättning och resultat). Tillgångstillväxten på 21,4% pekar mot investeringar under en period av låg verksamhet, vilket kan förbereda för framtida expansion.