1 922 840 SEK
Omsättning
▲ 4,2%
543 689 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 10,6%
70%
Soliditet
Mycket God
28,3%
Vinstmarginal
Mycket Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:2 595 081 SEK
Skulder:-335 751 SEK
Substansvärde:1 804 116 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en mycket stark finansiell utveckling med genomgående positiva trender inom alla nyckelområden. Den höga vinstmarginalen på 28,3% kombinerat med en soliditet på 70,0% indikerar ett lönsamt och stabilt företag med god kapitalstruktur. Tillväxten i eget kapital med 35,9% och resultat med 10,6% visar på en förmåga att generera avkastning och stärka balansräkningen. Företaget verkar befinna sig i en expansiv fas med god kontroll över kostnader i förhållande till intäkter.

Företagsbeskrivning

Bolaget verkar inom dataintegration och automation för stora och medelstora företag, samt utvecklar standardtjänster och metodiker inom automationsområdet. Denna typ av verksamhet kännetecknas ofta av höga kvalifikationskrav och projektbaserad verksamhet med goda marginaler, vilket stämmer väl överens med den observerade höga vinstmarginalen.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades från 491 482 SEK till 543 689 SEK, en ökning med 52 207 SEK eller 10,6%, vilket indikerar effektiv kostnadskontroll och förbättrad lönsamhet.

Soliditet: Soliditeten på 70,0% är exceptionellt stark och visar att företaget har mycket låg belåning och klarar av att finansiera verksamheten med eget kapital, vilket ger god finansiell stabilitet.

Eget kapital: Eget kapital ökade kraftigt från 1 327 716 SEK till 1 804 116 SEK, en tillväxt på 476 400 SEK eller 35,9%, vilket främst kan tillskrivas årets starka resultat.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 1 845 914 SEK till 1 923 967 SEK, en tillväxt på 4,2% som visar en stabil utveckling av verksamheten.

Huvudrisker

  • Begränsad omsättningstillväxt på 4,2% kan indikera utmaningar i att skala upp verksamheten ytterligare
  • Företagets verksamhet är koncentrerad till en nischad marknad vilket kan medföra sårbarhet vid marknadsförändringar

Möjligheter

  • Exceptionellt stark soliditet på 70,0% ger utrymme för investeringar och expansion utan extern finansiering
  • Mycket hög vinstmarginal på 28,3% visar på en konkurrensfördel och möjlighet till avkastning på framtida investeringar
  • Kraftig tillväxt i eget kapital med 476 400 SEK ger finansiell styrka för framtida tillväxtsatsningar

Trendanalys

Alla nyckeltal visar starka förbättringstrender: omsättning (+4,2%), resultat (+10,6%), eget kapital (+35,9%) och tillgångar (+20,8%). Denna konsekventa positiva utveckling över samtliga områden indikerar ett välskött företag i stark tillväxtfas med god operativ styrning.