709 000 SEK
Omsättning
▲ 109,1%
75 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 21,1%
64,6%
Soliditet
Mycket God
10,6%
Vinstmarginal
Hög
50 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-05-06

Substansvärdering

Tillgångar:291 448 SEK
Skulder:-103 166 SEK
Substansvärde:188 282 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med stark omsättningstillväxt men samtidigt sjunkande lönsamhet. Den dubblade omsättningen från 339 168 SEK till 708 822 SEK indikerar en framgångsrik försäljningsutveckling, sannolikt genom utökad kundbas eller utvidgad verksamhet. Trots detta har resultatet minskat från 95 000 SEK till 75 000 SEK, vilket tyder på att kostnaderna ökat snabbare än intäkterna. Den höga soliditeten på 64,6% ger dock en stabil finansierad bas för fortsatt verksamhet.

Företagsbeskrivning

Företaget verkar inom konstnärliga tjänster som illustrationer, logotyper, tatueringar och eftervårdsprodukter samt tryck på kläder och accessoarer. Denna mångsidiga verksamhet kan förklara den starka omsättningstillväxten, men även de ökade kostnaderna som påverkat resultatet.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet minskade från 95 000 SEK till 75 000 SEK (-21,1%), vilket indikerar att kostnaderna ökat mer än proportionellt mot intäkterna.

Soliditet: Soliditeten på 64,6% är mycket stark och visar att företaget är väl kapitaliserat med låg belåningsgrad.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 178 653 SEK till 188 282 SEK (+5,4%), främst genom årets resultat på 75 000 SEK.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade kraftigt med 109,1% från 339 168 SEK till 708 822 SEK, vilket visar på framgångsrik försäljningsutveckling.

Huvudrisker

  • Resultatet sjönk med 21,1% trots en fördubbling av omsättningen, vilket indikerar otillräcklig kostnadskontroll
  • Tillgångarna minskade med 2,8% till 291 448 SEK, vilket kan tyda på avveckling av tillgångar eller nedskrivningar
  • Vinstmarginalen på 10,6% är hög men sjunkande, vilket kan påverka framtida lönsamhet

Möjligheter

  • Omsättningen ökade med över 369 654 SEK på ett år, vilket visar stark marknadsacceptans
  • Hög soliditet på 64,6% ger goda förutsättningar för framtida investeringar och expansion
  • Den breda verksamhetsprofilen med både tjänster och produkter ger diversifierade intäktskällor