1 212 000 SEK
Omsättning
▲ 9,9%
-213 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 1 538,5%
3%
Soliditet
Mycket Låg
−14,4%
Vinstmarginal
Förlust
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:1 755 973 SEK
Skulder:-1 703 339 SEK
Substansvärde:52 634 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Covid-19 utbrottet under början av år 2020 kan komma att få effekter på bolagets utveckling även om styrelsen i dagsläget inte bedömer detta som troligt. Det är i dagsläget ännu för tidigt att dra säkra slutsatser. Bolagets företagsledning och styrelse följer i dagsläget noggrant förloppet och vidtar åtgärder för att minska påverkan på bolaget så mycket som möjligt.

Analys av viktiga händelser

  • Covid-19-utbrottet i början av 2020 identifieras som en potentiell risk för bolagets utveckling, även om styrelsen i dagsläget inte bedömer detta som troligt.
  • Bolagets ledning följer situationen noggrant och vidtar åtgärder för att minimera eventuell negativ påverkan.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2020) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med positiva omsättningstillväxt men allvarliga lönsamhetsproblem. Omsättningen ökade med 9,9% till 1 481 396 SEK, vilket indikerar en ökad verksamhetsvolym, men resultatet försämrades dramatiskt med en förlust på 213 000 SEK jämfört med föregående års förlust på 13 000 SEK. Den extremt låga soliditeten på 3,0% och den negativa vinstmarginalen på -14,4% pekar på en utsatt finansiell position. Tillgångarna har ökat kraftigt med 23,8%, vilket kan tyda på investeringar, men dessa har inte genererat lönsamhet. Företaget befinner sig i en situation där tillväxt inte leder till vinst, vilket är ohållbart på sikt.

Företagsbeskrivning

Bolaget verkar inom ridsport med försäljning, uppfödning, tävling och träning av ridhästar. Som ett hästrelaterat företag har det sannolikt höga fasta kostnader för försörjning, skötsel och anläggningar, vilket förklarar den känsliga lönsamheten trots ökad omsättning. Det är ett helägt dotterbolag till Boréns Måleri AB, vilket kan ge viss finansiell stabilitet från moderbolaget.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet försämrades avsevärt från en förlust på 13 000 SEK till en förlust på 213 000 SEK, en negativ förändring på 200 000 SEK. Denna dramatiska försämring (-1538,5%) indikerar att kostnaderna har växt betydligt snabbare än intäkterna.

Soliditet: Soliditeten är mycket låg på 3,0%, vilket betyder att bara 3% av tillgångarna finansieras med eget kapital. Detta placerar företaget i en högriskzon med mycket litet kapital att absorbera eventuella ytterligare förluster.

Eget kapital: Eget kapital ökade marginellt från 51 651 SEK till 52 634 SEK, en tillväxt på 983 SEK eller 1,9%. Denna mycket blygsamma tillväxt, trots den stora förlusten, tyder på att moderbolaget eller ägarna har injicerat nytt kapital för att stabilisera företaget.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 1 253 432 SEK till 1 481 396 SEK, en positiv tillväxt på 227 964 SEK eller 9,9%. Detta visar att företaget lyckats öka sin försäljning trots utmanande omständigheter.

Huvudrisker

  • Den extremt låga soliditeten på 3,0% gör företaget sårbart för ekonomiska nedgångar och oförutsedda händelser.
  • Den stora resultatförsämringen med 200 000 SEK och en vinstmarginal på -14,4% visar på allvarliga lönsamhetsproblem.
  • Covid-19-pandemin utpekas explicit som en potentiell risk för verksamheten, särskilt eftersom ridsport ofta involverar evenemang och fysisk närvaro.

Möjligheter

  • Omsättningstillväxten på 9,9% visar att det finns efterfrågan på företagets tjänster och en potential att vända trenden med bättre kostnadskontroll.
  • Stödet från ett etablerat moderbolag (Boréns Måleri AB) kan ge finansiell stabilitet och möjlighet till omstrukturering.
  • Kraftig tillgångstillväxt på 23,8% till 1 755 973 SEK kan indikera produktiva investeringar som kan bära frukt i framtiden.