4 746 000 SEK
Omsättning
▲ 51,4%
480 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 47 900%
10%
Soliditet
Stabil
10,1%
Vinstmarginal
Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:9 655 893 SEK
Skulder:-8 731 951 SEK
Substansvärde:923 942 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2024) i

Sammanfattning

Företaget visar en exceptionellt stark tillväxt under 2024 med dramatiska förbättringar inom alla nyckeltal. Omsättningen har ökat med över 50% och resultatet har gått från marginellt positivt till en betydande vinst. Den mest anmärkningsvärda förändringen är tillgångarnas ökning med 241%, vilket tyder på en stor investering eller förvärv. Trots den imponerande vinstmarginalen på 10,1% är soliditeten på 10,0% låg och indikerar en hög belåningsgrad, vilket skapar en spännande men potentiellt riskfylld kombination av explosiv tillväxt och finansiell sårbarhet.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver åkeriverksamhet med säte i Bollnäs och är registrerat sedan 2010, vilket innebär att det är ett etablerat företag och inte ett nytt. Åkeribranschen är kapitalintensiv med betydande investeringar i fordon och utrustning, vilket förklarar de höga tillgångsvärdena.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades dramatiskt från 1 000 SEK till 480 000 SEK. Denna ökning på 479 000 SEK, eller 47 900%, visar att företaget inte bara ökar sin omsättning utan också lyckas generera en avsevärt högre vinst.

Soliditet: En soliditet på 10,0% är låg och indikerar att företaget är starkt beroende av lånade medel för att finansiera sin verksamhet. Detta är en signifikant riskfaktor, särskilt i en bransch med stora kapitalbehov.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 500 460 SEK till 923 942 SEK, en tillväxt på 423 482 SEK eller 84,6%. Denna förbättring kan huvudsakligen härledas till den starka vinstutvecklingen under året.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade kraftigt från 3 134 176 SEK till 4 745 525 SEK, en ökning på 1 611 349 SEK eller 51,4%. Detta visar en mycket stark försäljningstillväxt.

Huvudrisker

  • Den extremt låga soliditeten på 10,0% utgör en stor finansiell risk och gör företaget sårbart för räntehöjningar och konjunkturnedgångar.
  • Den enorma tillgångstillväxten på 241,2% (från 2 829 824 SEK till 9 655 893 SEK) tyder på en stor investering som sannolikt har finansierats med skulder, vilket förstärker risken med den låga soliditeten.
  • Trots den höga vinstmarginalen är den absoluta vinsten på 480 000 SEK måttlig i förhållande till den stora balansomslutningen, vilket kan påverka företagets förmåga att hantera sina skulder.

Möjligheter

  • Omsättningstillväxten på 51,4% är mycket stark och visar att företaget har lyckats expandera sin kundbas eller öka volymen av sina tjänster avsevärt.
  • Vinstmarginalen på 10,1% klassificeras som hög, vilket indikerar en effektiv verksamhet med god kostnadskontroll och lönsamhet.
  • Den starka tillväxten i eget kapital på 84,6% förbättrar, om än från en låg nivå, företagets finansiella bas och möjliggör framtida investeringar.

Trendanalys

Alla trender pekar mot en kraftig förbättring: omsättning (+51,4%), resultat (+47 900%), eget kapital (+84,6%) och tillgångar (+241,2%). Detta skildrar bilden av ett företag i en extrem expansionsfas, men expansionen tycks vara skuldfinansierad, vilket skapar en blandad bild av stor potential och betydande risk.