14 975 000 SEK
Omsättning
▼ 9,7%
4 067 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 33%
79%
Soliditet
Mycket God
23,9%
Vinstmarginal
Mycket Hög
3 500 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-06-30

Substansvärdering

Tillgångar:19 535 490 SEK
Skulder:-2 365 626 SEK
Substansvärde:9 201 273 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en motstridig bild med mycket starka lönsamhets- och soliditetsvärden samtidigt som både omsättning och resultat minskar kraftigt. Den mycket höga vinstmarginalen på 23,9% och soliditeten på 79,0% indikerar ett effektivt och finansiellt stabilt företag. Trots nedgång i omsättning och resultat har företaget lyckats öka sitt eget kapital, vilket tyder på en förmåga att bevara värde även under utmanande förhållanden. Företaget verkar vara i en fas av avmattning men med starka finansiella fundament.

Företagsbeskrivning

Företaget är etablerat sedan 2013 och verkar inom rivnings-, sanerings- och städarbeten med fokus på vatten- och brandskador. Denna typ av verksamhet är ofta projekthanterad och kan vara cyklisk, beroende av skadeincidenter och efterfrågan på saneringstjänster. Den höga vinstmarginalen är anmärkningsvärd för en bransch som ofta präglas av hård konkurrens.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet sjönk från 6 069 000 SEK till 4 067 000 SEK, en minskning på 2 002 000 SEK eller -33,0%. Denna nedgång är betydligt större än omsättningsminskningen, vilket tyder på ökade kostnader eller lägre marginaler på projekten.

Soliditet: Soliditeten på 79,0% är exceptionellt stark och långt över branschgenomsnitt. Detta innebär att företaget är mycket skuldsatt och har en stor finansiell buffert för att klara av ekonomiska nedgångar.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 8 643 124 SEK till 9 201 273 SEK, en förbättring på 558 149 SEK trots lägre resultat. Detta innebär att en stor del av vinsten har återinvesterats eller att andra poster stärkt balansräkningen.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade från 18 363 557 SEK till 17 055 263 SEK, en nedgång på 1 308 294 SEK eller -9,7%. Detta indikerar en avmattning i försäljningsvolym eller projektstorlek.

Huvudrisker

  • Kraftig resultatminskning på 2 002 000 SEK (-33,0%) trots relativt blygsam omsättningsnedgång, vilket kan tyda på strukturella lönsamhetsproblem.
  • Omsättningsnedgång på 1 308 294 SEK (-9,7%) kan indikera minskad marknadsandel eller svag efterfrågan.
  • Nedgång i totala tillgångar kan tyda på minskade investeringar eller avveckling av tillgångar.

Möjligheter

  • Exceptionellt stark soliditet på 79,0% ger utrymme för investeringar och att ta sig an större projekt.
  • Mycket hög vinstmarginal på 23,9% visar på en förmåga att driva verksamheten effektivt och lönsamt.
  • Ökning av eget kapital med 558 149 SEK visar på en stark kapitalbildningsförmåga även under svagare år.