2 973 224 SEK
Omsättning
▼ 45,5%
304 395 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 29,1%
56,5%
Soliditet
Mycket God
10,2%
Vinstmarginal
Hög
300 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-02-28

Substansvärdering

Tillgångar:718 856 SEK
Skulder:-312 369 SEK
Substansvärde:406 487 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser under räkenskapsåret 2023-01-01 2023-12-31

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en tydligt blandad bild med en kraftig omsättningsnedgång på 45.5% men samtidigt en förbättrad lönsamhet. Den höga vinstmarginalen på 10.2% indikerar att företaget har lyckats effektivisera sin verksamhet trots minskad omsättning. Den goda soliditeten på 56.5% ger ett visst skydd mot kortsiktiga utmaningar, men den snabba minskningen av eget kapital och tillgångar är oroande och kan tyda på att företaget genomgår en omstrukturering eller avveckling av verksamhet.

Företagsbeskrivning

Företaget är registrerat som byggföretag och har bedrivit verksamhet sedan 2013. Som byggföretag är det typiskt att ha varierande omsättning mellan år beroende på projektcykler, men den kraftiga nedgången i omsättning kombinerat med förbättrad lönsamhet kan tyda på att företaget har bytt inriktning mot mer lönsamma men mindre projekt, eller att man avvecklat delar av verksamheten.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Trots kraftigt minskad omsättning förbättrades resultatet från 235 803 SEK till 304 395 SEK, en ökning med 68 592 SEK eller 29.1%. Detta indikerar att företaget har lyckats höja sin lönsamhet per omsatt krona avsevärt.

Soliditet: Soliditeten på 56.5% är god och visar att mer än hälften av tillgångarna finansieras med eget kapital. Detta ger företaget en god finansiell stabilitet trots de negativa trenderna i övriga nyckeltal.

Eget kapital: Eget kapital minskade från 674 768 SEK till 406 487 SEK, en nedgång på 268 281 SEK eller 39.8%. Denna minskning kan delvis förklaras av utdelning till ägarna eller andra kapitaluttag, eftersom resultatet var positivt.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade kraftigt från 5 863 204 SEK till 2 979 906 SEK, en nedgång på 2 883 298 SEK eller 45.5%. Detta är en mycket betydande minskning som tyder på att företaget har avvecklat större delar av sin verksamhet eller förlorat viktiga kunder.

Huvudrisker

  • Kraftig omsättningsnedgång på 45.5% från 5 863 204 SEK till 2 979 906 SEK indikerar risk för att verksamheten håller på att avvecklas
  • Minskande eget kapital med 268 281 SEK trots positivt resultat tyder på kapitaluttag som kan försvaga företagets långsiktiga stabilitet
  • Tillgångarna minskade med 190 695 SEK till 718 856 SEK, vilket kan begränsa företagets kapacitet att ta nya uppdrag

Möjligheter

  • Förbättrad vinstmarginal till 10.2% visar att företaget kan generera god avkastning trots lägre omsättning
  • Positivt resultat på 304 395 SEK trots utmanande omständigheter indikerar en resilient affärsmodell
  • God soliditet på 56.5% ger företaget finansiell styrka att klara av perioder med lägre omsättning