861 032 SEK
Omsättning
▼ 10,8%
-52 621 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 128,7%
51,2%
Soliditet
Mycket God
−6,1%
Vinstmarginal
Förlust
204 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-10-24

Substansvärdering

Tillgångar:639 079 SEK
Skulder:-302 418 SEK
Substansvärde:289 661 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2024) i

Sammanfattning

Företaget visar på en betydande försämring i samtliga nyckeltal under det senaste räkenskapsåret. En kombination av minskad omsättning och ett stort resultatunderskott har lett till en kraftig reducering av det egna kapitalet. Den positiva soliditeten på 51,2% indikerar dock att företaget fortfarande har en relativt stabil kapitalstruktur trots de negativa trenderna. Situationen tyder på ett företag i en utmanande fas med behov av omställning.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver optikerverksamhet med egen anställd personal sedan april 2021. Denna typ av verksamhet kräver ofta betydande investeringar i utrustning och lager, vilket kan förklara de relativt höga tillgångarna trots den låga omsättningen.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet försämrades dramatiskt från en vinst på 183 240 SEK till en förlust på 52 621 SEK, en negativ förändring på 235 861 SEK. Denna försämring kan bero på minskad omsättning kombinerat med oflexibla kostnader.

Soliditet: Soliditeten på 51,2% är fortfarande acceptabel och visar att företaget har mer eget kapital än skulder. Detta ger en viss finansiell buffert trots de negativa trenderna.

Eget kapital: Det egna kapitalet minskade från 539 282 SEK till 289 661 SEK, en reducering på 249 621 SEK. Denna minskning beror direkt på resultatförlusten under året.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade från 965 355 SEK till 861 032 SEK, en nedgång på 104 323 SEK (-10,8%). Detta indikerar en minskad försäljning eller färre kundtransaktioner under året.

Huvudrisker

  • Kontinuerlig förlustgenerering på 52 621 SEK utgör en existentiell risk om trenden fortsätter
  • Minskad omsättning på 104 323 SEK indikerar konkurrensproblem eller minskad efterfrågan
  • Kraftig kapitalförlust på 249 621 SEK begränsar företagets investeringsmöjligheter
  • Negativ kassaflödesutveckling kan leda till likviditetsproblem på sikt

Möjligheter

  • Soliditeten på 51,2% ger fortfarande finansiell stabilitet för en omställning
  • Optikbranschen har vanligtvis lojala kunder och återkommande intäkter
  • Eget kapital på 289 661 SEK ger möjlighet till investeringar i marknadsföring eller nya tjänster
  • Befintliga tillgångar på 639 079 SEK kan utnyttjas mer effektivt för att öka lönsamheten

Trendanalys

Företaget visar en tydligt negativ utveckling under de senaste tre åren. Omsättningen, som nådde en topp 2023, har nu vänt nedåt med en minskning 2024. Det mest alarmerande är resultatutvecklingen som har försvagats kraftigt och till slut landade i ett förlustår 2024. Eget kapital och totala tillgångar har minskat avsevärt, vilket indikerar att förlusterna och eventuella utdelningar har urholkat företagets kapitalbas. Soliditeten har rasat till en ohälsosam nivå under 60%, vilket pekar på ökad skuldsättning och sämre finansiell stabilitet. Den negativa vinstmarginalen 2024 bekräftar att lönsamheten är borta. Trenderna tyder på allvarliga problem med lönsamheten och finansiell hälsa, och om detta fortsätter riskerar företaget sin överlevnad på sikt.