2 414 715 SEK
Omsättning
▲ 138,2%
434 083 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 0,9%
36,1%
Soliditet
God
17,5%
Vinstmarginal
Hög
300 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-06-25

Substansvärdering

Tillgångar:1 109 566 SEK
Skulder:-708 460 SEK
Substansvärde:401 106 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en stark omsättningstillväxt på 138,2% men samtidigt en marginell resultatförsämring på -0,9%. Den höga vinstmarginalen på 17,5% indikerar god lönsamhet per såld krona, men minskningen av eget kapital med 13,3% trots positivt resultat tyder på att vinsten inte har bibehållits i bolaget. Den snabba tillgångstillväxten på 88,4% visar på betydande investeringar, vilket förklarar den sjunkande soliditeten. Företaget befinner sig i en expansionsfas med goda intäkter men med utmaningar i kapitalstrukturen.

Företagsbeskrivning

Företaget är ett cateringföretag baserat i Göteborg som registrerades 2014. Cateringbranschen kännetecknas ofta av projektbaserad verksamhet med varierande volymer, vilket kan förklara den kraftiga omsättningsökningen. Branschen är konjunkturkänslig och konkurrensutsatt, vilket gör lönsamhetskontroll och kapitalstyrka viktiga faktorer.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet minskade något från 437 952 SEK till 434 083 SEK, en minskning med 3 869 SEK eller -0,9%. Trots den starka omsättningstillväxten har kostnaderna ökat i ungefär samma takt, vilket begränsar resultatutvecklingen.

Soliditet: Soliditeten är 36,1%, vilket är en acceptabel nivå för många företag men kan anses något låg för en bransch med potentiellt stor säsongsvariation. Minskningen från föregående år (en beräkning baserad på siffrorna skulle visa en högre tidigare soliditet) indikerar en ökad belåning i förhållande till tillgångarna.

Eget kapital: Eget kapital minskade från 462 833 SEK till 401 106 SEK, en minskning med 61 727 SEK trots ett positivt resultat på 434 083 SEK. Detta innebär att det har skett en utdelning eller andra ändringar i eget kapital på totalt cirka 495 810 SEK, vilket försvagar företagets kapitalbas.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade kraftigt från 1 013 691 SEK till 2 483 399 SEK, en ökning med 1 469 708 SEK eller 138,2%. Detta visar på en mycket stark försäljningstillväxt, troligen genom nya kundkontrakt eller utökad verksamhet.

Huvudrisker

  • Kraftig försämring av eget kapital med 61 727 SEK trots positivt resultat, vilket pekar på stor utdelning eller förluster i tidigare redovisade perioder som påverkat balansomslutningen.
  • Resultatet växer inte i takt med omsättningen, vilket indikerar ökade kostnader eller lägre marginaler på nya affärer.
  • Soliditeten på 36,1% kan begränsa företagets möjligheter till ytterligare lån för fortsatt expansion.

Möjligheter

  • Exceptionellt stark omsättningstillväxt på 138,2% eller 1 469 708 SEK, vilket visar på framgångsrik försäljning och marknadsposition.
  • Mycket hög vinstmarginal på 17,5%, vilket indikerar en effektiv och lönsam verksamhet när den väl är etablerad.
  • Betydande tillgångstillväxt på 88,4% eller 520 755 SEK, vilket kan innebära investeringar i maskiner, inventarier eller lager som kan bära framtida tillväxt.