171 000 SEK
Omsättning
▼ 44,3%
80 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 62,8%
94,9%
Soliditet
Mycket God
46,4%
Vinstmarginal
Mycket Hög
200 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-05-22

Substansvärdering

Tillgångar:310 108 SEK
Skulder:-15 929 SEK
Substansvärde:294 179 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en tydligt tvåsidig utveckling med starka balansräkningsnyckeltal men kraftigt försämrad lönsamhet och omsättning. Den exceptionellt höga soliditeten på 94,9% och ökande eget kapital indikerar ett företag med minimala skulder och god finansiell stabilitet. Samtidigt visar en omsättningsnedgång på 44,3% och resultatnedgång på 62,8% på allvarliga utmaningar i den operativa verksamheten. Företaget verkar genomgå en omstrukturering där det prioriterar finansiell säkerhet framför tillväxt.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver konstnärlig verksamhet och konsultverksamhet inom event och diskotek, vilket innebär projektbaserad verksamhet med potentiellt varierande intäkter. Denna branschkaraktär kan förklara delar av den stora fluktuationen i omsättning mellan år.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet föll från 215 000 SEK till 80 000 SEK, en minskning på 135 000 SEK eller 62,8%. Trots den kraftiga nedgången kvarstår en relativt hög vinstmarginal på 46,4%, vilket visar att de kvarvarande projekten fortfarande är lönsamma.

Soliditet: Soliditeten på 94,9% är exceptionellt hög och indikerar att företaget är nästan helt skuldfritt. Detta ger stor finansiell flexibilitet och låg risk för betalningsproblem.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 231 438 SEK till 294 179 SEK, en ökning på 62 741 SEK eller 27,1%. Denna ökning kommer främst från årets vinst på 80 000 SEK, vilket visar att företaget behåller merparten av vinsten i verksamheten.

Nettoomsättning: Omsättningen sjönk kraftigt från 306 841 SEK till 171 497 SEK, en minskning på 135 344 SEK eller 44,3%. Detta indikerar antingen färre projekt, lägre priser eller att vissa verksamhetsgrenar har lagts ner.

Huvudrisker

  • Kraftig omsättningsnedgång på 44,3% riskerar att fortsätta om inte nya intäktskällor etableras
  • Resultatnedgång på 62,8% visar på utmaningar att upprätthålla lönsamhet vid lägre omsättning
  • Beroende av få eller större projekt kan skapa osäkerhet i intäktsflödet

Möjligheter

  • Exceptionellt hög soliditet på 94,9% ger utrymme för investeringar och expansion utan extern finansiering
  • Eget kapital ökade med 62 741 SEK till 294 179 SEK, vilket ger finansiell styrka att ta sig an nya projekt
  • Vinstmarginalen på 46,4% visar att kärnverksamheten fortfarande är mycket lönsam trots utmaningarna

Trendanalys

Företaget visar en polariserad trendutveckling med stark förbättring i balansräkningen (+27,1% i eget kapital, +13,8% i tillgångar) men kraftig försämring i resultaträkningen (-44,3% i omsättning, -62,8% i resultat). Denna kombination tyder på ett medvetet val att skala ner verksamheten samtidigt som finansiell stabilitet stärkts, möjligen som förberedelse för ny inriktning eller investeringar.