3 274 000 SEK
Omsättning
▲ 6%
1 680 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 77,6%
69,4%
Soliditet
Mycket God
51,3%
Vinstmarginal
Mycket Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:31 566 086 SEK
Skulder:-9 672 051 SEK
Substansvärde:21 894 035 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2022) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med starka fundament men en betydande försämring i lönsamhet. Den mycket höga soliditeten på 69,4% och tillväxt i eget kapital samt tillgångar indikerar ett stabilt företag med god finansiell struktur. Den kraftiga resultatnedgången på 77,6% är dock oroande och kan tyda på extraordinära händelser eller investeringar som påverkat korttidsresultatet negativt.

Företagsbeskrivning

Företaget verkar inom skogs- och jordbruksförvaltning, byggverksamhet samt markexploatering, vilket är kapitalintensiva verksamheter med långsiktiga investeringshorisonter. Denna verksamhetsprofil förklarar den höga soliditeten och tillgångsbasen, men också potentiell volatilitet i resultatet på grund av projektbaserad verksamhet.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet sjönk dramatiskt från 7 497 000 SEK till 1 680 000 SEK, en minskning på 5 817 000 SEK. Denna kraftiga nedgång på -77,6% är den mest anmärkningsvärda förändringen och kräver förklaring.

Soliditet: Soliditeten på 69,4% är exceptionellt stark och långt över branschgenomsnitt. Detta ger företaget god kreditvärdighet och motståndskraft mot ekonomiska nedgångar.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 20 213 751 SEK till 21 894 035 SEK, en tillväxt på 8,3% eller 1 680 284 SEK. Denna ökning motsvarar exakt årets resultat, vilket indikerar att vinsten har bibehållits i företaget.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade marginellt från 3 238 383 SEK till 3 273 709 SEK, en tillväxt på 6,0%. Detta visar på en stabil verksamhet men begränsad omsättningstillväxt.

Huvudrisker

  • Kraftig resultatnedgång på 77,6% från 7 497 000 SEK till 1 680 000 SEK indikerar potentiella problem i lönsamheten
  • Betydande tillgångstillväxt på 30,9% till 31 566 086 SEK utan motsvarande resultatförbättring kan tyda på ineffektiv kapitalanvändning

Möjligheter

  • Exceptionellt stark soliditet på 69,4% ger utrymme för framtida investeringar och finansiering
  • Mycket hög vinstmarginal på 51,3% trots resultatnedgång visar på en grundläggande lönsam verksamhet
  • Tillväxt i eget kapital med 8,3% till 21 894 035 SEK stärker företagets finansiella fundament