6 484 000 SEK
Omsättning
▼ 7,5%
92 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 88%
69%
Soliditet
Mycket God
1,4%
Vinstmarginal
Låg
400 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-01-26

Substansvärdering

Tillgångar:3 087 975 SEK
Skulder:-852 808 SEK
Substansvärde:1 683 167 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en motstridig bild med stark balansräkning men svag lönsamhet. Den höga soliditeten och tillgångstillväxten indikerar ett stabilt företag med god kreditvärdighet, men den kraftiga resultatnedgången och minskande omsättning pekar på operativa utmaningar. Företaget verkar klara av att bevara sitt kapital trots svag lönsamhet, vilket kan tyda på en omstrukturering eller investeringsfas.

Företagsbeskrivning

Företaget är etablerat sedan 1987 och verkar i Mora. Den långa etableringsgraden kombinerat med nuvarande låga vinstmarginal kan tyda på ett moget företag i en traditionell bransch som möter konkurrens- eller marknadsutmaningar.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet föll dramatiskt från 765 000 SEK till 92 000 SEK, en minskning på 88% som visar på betydande lönsamhetsproblem trots att företaget fortfarande är vinstgivande.

Soliditet: Soliditeten på 69.0% är mycket stark och visar att företaget har låg belåning och god finansiell stabilitet, vilket ger goda förutsättningar att klara av ekonomiska nedgångar.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 1 627 678 SEK till 1 683 167 SEK, en tillväxt på 3.4% som huvudsakligen kommer från årets vinst på 92 000 SEK.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade från 7 021 356 SEK till 6 485 126 SEK, en nedgång på 7.5% som indikerar försämrade försäljningsförhållanden eller minskad marknadsandel.

Huvudrisker

  • Kraftig resultatnedgång på 88% från 765 000 SEK till 92 000 SEK indikerar allvarliga lönsamhetsproblem
  • Minskad omsättning på 7.5% från 7 021 356 SEK till 6 485 126 SEK visar på försämrade marknadsförhållanden
  • Mycket låg vinstmarginal på 1.4% ger begränsat utrymme för investeringar och motståndskraft mot ytterligare kostnadsökningar

Möjligheter

  • Mycket hög soliditet på 69.0% ger utrymme för framtida investeringar och lån vid behov
  • Tillgångstillväxt på 7.8% från 2 863 545 SEK till 3 087 975 SEK visar på fortsatt kapitaluppbyggnad
  • Eget kapital ökade med 3.4% till 1 683 167 SEK trots svagt resultat, vilket indikerar god kapitalförvaltning