17 014 000 SEK
Omsättning
▲ 135,3%
936 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 140%
72%
Soliditet
Mycket God
5,5%
Vinstmarginal
Stabil
100 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-05-17

Substansvärdering

Tillgångar:5 928 950 SEK
Skulder:-1 577 870 SEK
Substansvärde:3 963 080 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en exceptionellt stark tillväxt med mer än fördubbling av både omsättning och resultat, vilket indikerar en framgångsrik expansion eller förbättrad marknadsposition. Den höga soliditeten på 72% ger ett stabilt finansiellt fundament för fortsatt tillväxt. Företaget har gått från en måttlig storlek till ett medelstort företag på ett år, vilket tyder på antingen större kundkontrakt, förvärv eller marknadsförändringar som gynnat verksamheten.

Företagsbeskrivning

Bolaget bedriver bilverkstad och reparation av tunga arbetsfordon samt uthyrning och handel med arbetsmaskiner, bildelar och inventarier. Denna mångfacetterade verksamhet i en stabil bransch med långa kundrelationer och återkommande intäkter förklarar den höga soliditeten och stabila vinstmarginal.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet fördubblades nästan från 390 000 SEK till 936 000 SEK, en ökning på 140.0%. Denna ökning följer omsättningstillväxten men i något högre takt, vilket visar på förbättrad lönsamhet.

Soliditet: Soliditeten på 72.0% är exceptionellt stark och långt över branschgenomsnitt. Detta innebär att företaget har låg belåningsgrad och klara av motgångar utan problem.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 3 513 193 SEK till 3 963 080 SEK, en tillväxt på 12.8%. Denna ökning motsvarar ungefär årets resultat, vilket indikerar att vinsten huvudsakligen har tillfört det egna kapitalet.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade dramatiskt från 7 254 329 SEK till 17 034 352 SEK, en tillväxt på 135.3%. Denna mer än fördubblade omsättning indikerar antingen större order, expansion av verksamheten eller förvärv.

Huvudrisker

  • Den extrema tillväxttakten kan vara svår att upprätthålla på sikt och kan kräva ytterligare investeringar
  • Tillgångarna ökade med 31.2% till 5 928 950 SEK, vilket kan indikera stora kapitalinvesteringar som måste generera avkastning
  • Vinstmarginalen på 5.5% är stabil men inte exceptionellt hög för den snabba tillväxten

Möjligheter

  • Den starka balansräkningen med hög soliditet ger utrymme för ytterligare investeringar och expansion
  • Företaget har bevisat förmåga att skala upp verksamheten dramatiskt samtidigt som lönsamheten förbättras
  • Den breda verksamhetsprofilen med både verkstadsverksamhet och handel ger diversifierade intäktskällor

Trendanalys

Alla nyckeltal visar stark förbättring: omsättning (+135.3%), resultat (+140.0%), eget kapital (+12.8%) och tillgångar (+31.2%). Denna konsekventa positiva utveckling över alla områden indikerar en mycket framgångsrik omvandling eller expansion av verksamheten.