507 000 SEK
Omsättning
▼ 64,9%
95 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 63,8%
87%
Soliditet
Mycket God
14,2%
Vinstmarginal
Hög
100 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-02-27

Substansvärdering

Tillgångar:734 797 SEK
Skulder:-93 266 SEK
Substansvärde:641 531 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en paradoxal utveckling med en kraftig omsättningsminskning på 64,9% men samtidigt en betydande resultatförbättring på 63,8%. Den höga soliditeten på 87,0% indikerar ett finansiellt stabilt företag med låg belåning, men minskande tillgångar och eget kapital pekar på en nedskalning eller omstrukturering. Företaget verkar ha genomfört effektiviseringsåtgärder som gett bättre lönsamhet trots lägre volym.

Företagsbeskrivning

Bolaget utför tjänster inom skogsvård som plantering, ungskogsröjning, viltsprutningar och inventeringar, samt säljer plantor. Verksamheten bedrivs främst i Östergötland och Sörmland med säte i Norrköping. Detta är en bransch med säsongsbetonad verksamhet och beroende av skogsindustrins investeringar.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades från 58 000 SEK till 95 000 SEK trots lägre omsättning, vilket indikerar stark kostnadskontroll, högre marginaler eller icke-återkommande intäkter.

Soliditet: Soliditeten på 87,0% är exceptionellt hög och visar att företaget är mycket välkapitaliserat med låga skulder, vilket ger god finansiell styrka mot motgångar.

Eget kapital: Eget kapital minskade från 666 121 SEK till 641 531 SEK, en nedgång på 24 590 SEK. Detta beror sannolikt på utdelning till ägarna eftersom resultatet var positivt.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade kraftigt från 1 449 762 SEK till 666 729 SEK, en nedgång på 783 033 SEK eller 64,9%. Detta kan tyda på förlorade kunder, minskade beställningar eller avslutade projekt.

Huvudrisker

  • Kraftig omsättningsminskning på 64,9% från 1 449 762 SEK till 666 729 SEK indikerar möjlig förlust av kunder eller marknadsandelar
  • Minskande tillgångar från 913 711 SEK till 734 797 SEK kan tyda på nedskalning av verksamheten
  • Brist på tillväxt i eget kapital trots positivt resultat kan indikera uttag till ägarna som begränsar reinvestreringsmöjligheter

Möjligheter

  • Hög vinstmarginal på 14,2% visar att företaget kan generera god lönsamhet även vid lägre omsättningsnivåer
  • Exceptionellt stark soliditet på 87,0% ger god kapacitet att investera i ny verksamhet eller överleva svackor
  • Resultatförbättring med 63,8% till 95 000 SEK visar effektiv kostnadskontroll och operativ effektivitet