174 898 SEK
Omsättning
● 0%
1 239 050 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 856,2%
99,6%
Soliditet
Mycket God
708,4%
Vinstmarginal
Artificiell
204 325 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-02-15

Substansvärdering

Tillgångar:4 501 172 SEK
Skulder:-18 113 SEK
Substansvärde:4 483 059 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Almers Holding har under året sålt sitt innehav i Almers Travel Group AB

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Analys av viktiga händelser

  • Almers Holding har under året sålt sitt innehav i Almers Travel Group AB, vilket är den sannolika förklaringen till den dramatiska resultatförbättringen och kapitaltillväxten.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en extremt artificiell finansiell utveckling med en omsättning på bara 174 898 SEK men ett resultat på över 1,2 miljoner SEK, vilket indikerar att resultatet huvudsakligen kommer från icke-operativa transaktioner snarare än lönsam verksamhetsdrift. Den dramatiska resultatförbättringen på +856,2% och den starka soliditeten på 99,6% tyder på en större omstrukturering eller försäljning av tillgångar. Företaget har genomgått en betydande transformation från ett år med förlust till stark vinst, men den obefintliga omsättningstillväxten avslöjar att kärnverksamheten inte genererar betydande intäkter.

Företagsbeskrivning

Almers Holding AB är ett holdingbolag grundat 2017 som äger och förvaltar aktier i bolag inom rese- och träningsbranschen, specifikt Almers Health and Fitness S.L och Coaches Congress Scandinavia AB. Som holdingbolag är dess primära inkomstkällor typiskt utdelningar från dotterbolag och vinster från försäljning av innehav, vilket förklarar den låga omsättningen och höga resultatet från kapitaltransaktioner.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades dramatiskt från en förlust på -163 849 SEK till en vinst på 1 239 050 SEK, en förbättring med 1 402 899 SEK som främst beror på försäljningen av Almers Travel Group AB.

Soliditet: Soliditeten på 99,6% är exceptionellt hög och visar att företaget är nästan helt finansierat med eget kapital, vilket ger mycket låg finansieringsrisk men också indikerar begränsad användning av skulder för tillväxt.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 3 584 009 SEK till 4 483 059 SEK, en tillväxt på 899 050 SEK som direkt kopplas till den starka vinstutvecklingen under året.

Nettoomsättning: Omsättningen uppgick till 174 898 SEK under 2023 jämfört med 0 SEK föregående år, vilket visar att företaget har börjat generera någon form av intäkter men på en mycket låg nivå för ett holdingbolag.

Huvudrisker

  • Företaget har en extremt låg omsättning på 174 898 SEK vilket indikerar bristande intäktsgenerering från löpande verksamhet.
  • Vinstmarginalen på 708,4% är klassificerad som artificiell och är inte hållbar utan ytterligare försäljningar av tillgångar.
  • Företaget är starkt beroende av kapitalvinster från försäljning av innehav snarare än stabila intäkter från operativ verksamhet.

Möjligheter

  • Den exceptionellt höga soliditeten på 99,6% ger företaget goda möjligheter att investera i nya bolagsinnehav eller expandera verksamheten utan extern finansiering.
  • Kapitaltillväxten på 25,1% ger ett starkt kapitalunderlag för framtida investeringar och förvärv.
  • Försäljningen av Almers Travel Group AB har frigjort kapital som kan omfördelas till mer lönsamma investeringar.