2 089 000 SEK
Omsättning
▲ 0,4%
880 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 11,1%
77%
Soliditet
Mycket God
42,1%
Vinstmarginal
Mycket Hög
350 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-02-12

Substansvärdering

Tillgångar:2 584 000 SEK
Skulder:-390 688 SEK
Substansvärde:1 224 496 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med starka fundament men oroande resultatutveckling. Den exceptionellt höga vinstmarginalen på 42.1% och den mycket starka soliditeten på 77.0% indikerar ett välskött företag med god lönsamhet i sin kärnverksamhet. Den betydande tillväxten i eget kapital (+25.4%) och tillgångar (+15.9%) visar på en hälsosam balansräkning. Dock är den marginella omsättningstillväxten på endast +0.4% kombinerad med en resultatminskning på -11.1% anmärkningsvärd och tyder på att företaget möter utmaningar med att öka intäkterna samtidigt som kostnaderna ökar snabbare än omsättningen.

Företagsbeskrivning

Företaget verkar inom specialiserade tekniska områden som järnväg och marina dieselmotorapplikationer, kombinerat med företagsutveckling, rådgivning och import av motor- och bromskomponenter. Den breda verksamhetsprofilen med både tekniska och konsultrelaterade tjänster förklarar den höga vinstmarginalen, vilket är typiskt för kunskapsintensiva och specialiserade verksamheter där lönsamheten ofta är högre än i mer konkurrensutsatta branscher.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet minskade från 990 000 SEK till 880 000 SEK, en nedgång på 110 000 SEK eller -11.1%. Denna minskning, trots nästan oförändrad omsättning, tyder på ökade kostnader eller lägre marginaler i vissa verksamhetsområden.

Soliditet: Soliditeten på 77.0% är exceptionellt stark och långt över branschgenomsnitt. Detta indikerar ett företag med mycket låg belåningsgrad och finansiell stabilitet, vilket ger goda förutsättningar för att möta ekonomiska nedgångar och investera i framtida tillväxt.

Eget kapital: Eget kapital ökade kraftigt från 976 187 SEK till 1 224 496 SEK, en tillväxt på 248 309 SEK eller +25.4%. Denna förbättring kan till stor del förklaras av att årets resultat på 880 000 SEK har tillförts det egna kapitalet.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade marginellt från 2 080 904 SEK till 2 089 121 SEK, en tillväxt på endast 8 217 SEK eller +0.4%. Detta visar på en nästan platt omsättningsutveckling som indikerar begränsad marknadstillväxt eller utmaningar med att skaffa nya uppdrag.

Huvudrisker

  • Resultatet minskade med 110 000 SEK (-11.1%) trots nästan oförändrad omsättning, vilket indikerar ökade kostnader eller tryck på priser
  • Omsättningstillväxten är mycket låg på endast +0.4%, vilket väcker frågor om företagets tillväxtpotential och marknadsposition
  • Den stora resultatminskningen på -11.1% kan vara en tidig varningssignal om att den höga lönsamheten håller på att erodera

Möjligheter

  • Exceptionellt stark soliditet på 77.0% ger utrymme för investeringar och expansion utan att behöva extern finansiering
  • Mycket hög vinstmarginal på 42.1% visar att kärnverksamheten är mycket lönsam när den väl har uppdrag
  • Kraftig tillväxt av eget kapital med 248 309 SEK (+25.4%) stärker företagets finansiella fundament avsevärt
  • Tillgångstillväxt på +15.9% visar på investeringar som kan bära framtida tillväxt