4 986 000 SEK
Omsättning
▲ 5,2%
316 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 100%
61,6%
Soliditet
Mycket God
6,3%
Vinstmarginal
Stabil
400 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-04-23

Substansvärdering

Tillgångar:1 515 766 SEK
Skulder:-502 505 SEK
Substansvärde:629 273 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en stark och positiv utveckling med betydande förbättringar på de flesta nyckeltal. Resultatet har fördubblats, vilket indikerar effektiviserade verksamheter eller förbättrade marginaler. Den höga soliditeten på över 60% ger företaget en finansiell styrka som är ovanligt bra för en mindre verksamhet. Tillväxten i både omsättning och eget kapital pekar på ett välskött företag i en positiv fas.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver bageri- och konditori verksamhet i Sundsvall. Detta är en bransch med vanligtvis små marginaler och hård konkurrens, vilket gör den starka resultatutvecklingen och höga soliditeten ännu mer anmärkningsvärd.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet fördubblades nästan från 158 000 SEK till 316 000 SEK, en ökning på 100%. Denna dramatiska förbättring tyder på att företaget har lyckats öka sin lönsamhet avsevärt, troligtvis genom bättre kostnadskontroll eller högre priser.

Soliditet: Soliditeten på 61.6% är mycket stark och långt över branschgenomsnittet. Det innebär att företaget är mycket väl kapitaliserat, med låg belåning och god förmåga att klara oförutsedda motgångar.

Eget kapital: Eget kapital ökade kraftigt från 484 393 SEK till 629 273 SEK, en tillväxt på 29.9%. Denna ökning beror främst på att årets vinst på 316 000 SEK har tillförts det egna kapitalet.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 4 741 931 SEK till 4 986 478 SEK, en tillväxt på 5.2%. Detta visar en stadig och stabil ökning av försäljningen.

Huvudrisker

  • Tillgångarna växte endast med 1.0% till 1 515 766 SEK, vilket kan tyda på begränsade investeringar i framtiden och risk för föråldrad utrustning.
  • Trots den imponerande tillväxten är den totala omsättningen på cirka 5 miljoner SEK fortfarande blygsam, vilket gör företaget sårbart för plötsliga förändringar i marknaden eller konkurrenssituationen.

Möjligheter

  • Den exceptionellt höga soliditeten ger utrymme för framtida investeringar eller expansion utan att behöva ta extern finansiering.
  • Den dubbla vinsten på 316 000 SEK skapar goda förutsättningar för att ytterligare stärka balansräkningen eller investera i tillväxt.
  • Den stabila vinstmarginalen på 6.3% i en bransch med vanligtvis små marginaler indikerar ett starkt konkurrenskraftigt företag.

Trendanalys

Alla tillgängliga trender pekar på FÖRBÄTTRING: omsättning (+5.2%), resultat (+100.0%), eget kapital (+29.9%) och tillgångar (+1.0%). Detta är en entydigt positiv utveckling som visar ett företag i stark tillväxtfas med förbättrad lönsamhet och finansiell styrka.