2 306 944 SEK
Omsättning
▲ 2,9%
368 393 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 2%
76%
Soliditet
Mycket God
16%
Vinstmarginal
Hög
300 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-04-23

Substansvärdering

Tillgångar:1 171 765 SEK
Skulder:-241 277 SEK
Substansvärde:738 779 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Bolaget visar en stabil men något blandad finansiell utveckling. Omsättningen har ökat marginellt med 2,9% till 2 306 944 SEK, vilket indikerar en fortsatt marknadsposition. Resultatet har dock minskat med 2,0% till 368 393 SEK, vilket tyder på ökade kostnader eller lägre lönsamhet trots högre intäkter. Den höga soliditeten på 76,0% och vinstmarginalen på 16,0% visar att företaget är starkt kapitaliserat och lönsamt, men de negativa trenderna i resultat och eget kapital (-1,3%) pekar på en potentiell avmattning som behöver övervakas.

Företagsbeskrivning

ALO IT AB är ett IT-konsult- och fotografiföretag baserat i Tumba, verksamt sedan 2018. Som tjänsteföretag är det typiskt att ha relativt låga tillgångar och högt eget kapital, vilket stämmer med de rapporterade siffrorna. Den höga vinstmarginalen är vanlig i branscher med låga kapitalkostnader och hög kompetensbaserad lönsamhet.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet minskade från 375 955 SEK till 368 393 SEK, en nedgång på 7 562 SEK eller 2,0%. Denna minskning, trots högre omsättning, tyder på att kostnaderna har ökat i högre takt än intäkterna.

Soliditet: En soliditet på 76,0% är exceptionellt starkt och visar att företaget i mycket låg grad är beroende av lånade medel. Detta ger stor finansiell styrka och motståndskraft mot nedgångar.

Eget kapital: Eget kapital minskade från 748 814 SEK till 738 779 SEK, en nedgång på 10 035 SEK eller 1,3%. Denna minskning beror sannolikt på att det goda resultatet (368 393 SEK) inte var tillräckligt för att täcka eventuella utdelningar eller andra kapitalförändringar.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 2 242 409 SEK till 2 306 944 SEK, en positiv tillväxt på 64 535 SEK eller 2,9%. Detta visar en stabil kundbas och förmåga att generera intäkter.

Huvudrisker

  • Resultatet minskade med 2,0% till 368 393 SEK trots högre omsättning, vilket pekar på ökade kostnader och pressad lönsamhet.
  • Eget kapital minskade med 1,3% till 738 779 SEK, vilket kan indikera utdelning eller andra kapitaluttag som påverkar den långsiktiga tillväxtbasen.

Möjligheter

  • Omsättningen ökade till 2 306 944 SEK, vilket visar en efterfrågan på företagets tjänster och en potential för framtida tillväxt.
  • Den exceptionellt höga soliditeten på 76,0% ger utrymme för investeringar i tillväxt eller att ta sig an större projekt utan att behöva extern finansiering.
  • En vinstmarginal på 16,0% klassificeras som hög och visar att kärnverksamheten är mycket lönsam.