1 275 000 SEK
Omsättning
▼ 9,6%
62 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 79,7%
77%
Soliditet
Mycket God
4,9%
Vinstmarginal
Låg
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:1 930 982 SEK
Skulder:-449 061 SEK
Substansvärde:1 475 324 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en tydlig negativ trend med minskande omsättning, kraftigt försämrat resultat och reducerat eget kapital. Trots en hög soliditet på 77% indikerar de negativa utvecklingstrenderna att företaget befinner sig i en svag fas med försämrad lönsamhet och minskad verksamhetsstorlek. Detta är ett etablerat företag som startade 2012 men som nu upplever betydande utmaningar.

Företagsbeskrivning

Bolaget bedriver arkitektverksamhet inom arkitektur, design- och formgivning med verksamhetsstart 2012-08-01 och säte i Ronneby. Som arkitektföretag är verksamheten typiskt projektbaserad och känslig för konjunktursvängningar i bygg- och fastighetssektorn.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet föll dramatiskt från 305 000 SEK till 62 000 SEK, en minskning på 243 000 SEK eller 79,7%. Denna kraftiga resultatnedgång är oroväckande och visar på försämrad lönsamhet.

Soliditet: Soliditeten på 77,0% är mycket hög och visar att företaget har låg belåning. Detta ger ett visst skydd mot kortsiktiga ekonomiska svårigheter trots de negativa trenderna.

Eget kapital: Eget kapital minskade från 1 676 488 SEK till 1 475 324 SEK, en nedgång på 201 164 SEK. Denna minskning motsvarar ungefär årets resultat, vilket indikerar att vinsten varit den huvudsakliga kapitalförändringen.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade från 1 411 067 SEK till 1 274 830 SEK, en nedgång på 136 237 SEK eller 9,6%. Detta indikerar färre projekt eller lägre omsättning per projekt.

Huvudrisker

  • Kraftig resultatnedgång på 79,7% från 305 000 SEK till 62 000 SEK
  • Minskande omsättning på 9,6% från 1 411 067 SEK till 1 274 830 SEK
  • Nedgång i eget kapital med 201 164 SEK
  • Tillgångarna minskade kraftigt med 1 045 173 SEK från 2 976 155 SEK till 1 930 982 SEK
  • Låg vinstmarginal på endast 4,9%

Möjligheter

  • Hög soliditet på 77% ger finansiell stabilitet och buffert mot kortsiktiga svårigheter
  • Företaget är fortfarande lönsamt trots nedgången
  • Etablerat företag sedan 2012 med erfarenhet i branschen

Trendanalys

Alla trender visar FÖRSÄMRING: omsättning (-9,6%), resultat (-79,7%), eget kapital (-12,0%) och tillgångar (-35,1%). Den samlade bilden är tydligt negativ med kraftigt försämrade nyckeltal över hela linjen. Den dramatiska minskningen i tillgångar kan tyda på avyttringar eller nedskrivningar som påverkat balansräkningen.