514 394 SEK
Omsättning
▼ 64,9%
230 836 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 349,5%
30,3%
Soliditet
God
44,7%
Vinstmarginal
Mycket Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:252 685 SEK
Skulder:-176 025 SEK
Substansvärde:76 660 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en paradoxal utveckling med en kraftig omsättningsnedgång men samtidigt en dramatisk förbättring av lönsamheten. Den extremt höga vinstmarginalen på 44,7% tyder på att företaget genomgått en betydande omstrukturering eller kraftigt minskat sina kostnader. Trots den låga omsättningsnivån har bolaget lyckats vända ett negativt resultat till en vinst på över 230 000 SEK och stärkt sitt eget kapital markant. Situationen pekar mot ett företag som prioriterat lönsamhet framför tillväxt, möjligen genom att avveckla mindre lönsamma verksamhetsområder.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver mångfacetterad verksamhet inom byggbranschen inklusive betong- och armeringsarbeten, fastighetsservice, renoveringar samt snickeri, VVS, el- och målningarbeeten. Den breda verksamhetsbeskrivningen tyder på ett företag som kan erbjuda kompletta lösningar inom bygg och fastighetsunderhåll, vilket ger möjligheter till korsförsäljning men också höga fasta kostnader.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet har förbättrats dramatiskt från en förlust på -92 523 SEK till en vinst på 230 836 SEK, en förbättring på 349,5%. Denna vändning tyder på effektiviseringsåtgärder och kostnadsrationaliseringar.

Soliditet: Soliditeten på 30,3% är acceptabel för ett byggföretag och visar att företaget har en balanserad kapitalstruktur trots den låga omsättningen.

Eget kapital: Eget kapital har förbättrats från negativt -134 745 SEK till positivt 76 660 SEK, en ökning på 156,9%. Denna förbättring kommer främst från den starka vinstutvecklingen under året.

Nettoomsättning: Omsättningen har minskat kraftigt från 1 497 249 SEK till 516 143 SEK, en nedgång på 64,9%. Detta indikerar en betydande reducering av verksamhetsvolymen eller att företaget har avvecklat vissa verksamhetsområder.

Huvudrisker

  • Kraftig omsättningsnedgång på 64,9% från 1 497 249 SEK till 516 143 SEK indikerar risk för minskad marknadsandel och osäker framtida verksamhetsvolym
  • Mycket låg omsättningsnivå på 516 143 SEK kan vara otillräcklig för att täcka löpande verksamhetskostnader på sikt
  • Beroende av fortsatt extremt hög vinstmarginal för att bibehålla lönsamhet vid nuvarande omsättningsnivå

Möjligheter

  • Exceptionellt stark vinstmarginal på 44,7% visar på effektiv kostnadskontroll och potential för god lönsamhet vid högre omsättning
  • Positivt eget kapital på 76 660 SEK efter tidigare negativt läge ger bättre förhandlingsposition gentemot leverantörer och banker
  • Bred verksamhetsprofil ger möjligheter att ta emot olika typer av uppdrag inom bygg och fastighetsunderhåll

Trendanalys

Företaget visar blandade trender med kraftig omsättningsnedgång (-64,9%) men exceptionellt stark resultatförbättring (+349,5%). Den positiva utvecklingen av eget kapital (+156,9%) och tillgångar (+5,3%) pekar mot en stabilisering trots minskad verksamhetsvolym. Trendmönstret indikerar en strategisk omställning där företaget prioriterat lönsamhet framför volymtillväxt.