3 824 000 SEK
Omsättning
▲ 1,2%
161 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 18,7%
75,7%
Soliditet
Mycket God
4,2%
Vinstmarginal
Låg
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:1 354 336 SEK
Skulder:-286 294 SEK
Substansvärde:863 042 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2024) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad ekonomisk bild med stabil omsättning men sjunkande lönsamhet. Med en omsättningstillväxt på endast 1.2% och en resultatminskning på 18.7% indikerar detta en pressad lönsamhet trots oförändrade försäljningsnivåer. Den höga soliditeten på 75.7% ger dock en god finansiell stabilitet, medan minskande tillgångar kan tyda på en omstrukturering eller nedskalning av verksamheten.

Företagsbeskrivning

Företaget är ett handelsbolag inom hemelektronikbranschen, etablerat 2016 i Tranås. Som handelsföretag inom hemelektronik är det typiskt att ha låga vinstmarginaler på grund av hård konkurrens och prispress, vilket stämmer väl med den rapporterade vinstmarginalen på 4.2%.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet sjönk från 198 000 SEK till 161 000 SEK, en minskning på 18.7% som troligen beror på ökade kostnader eller prispress trots oförändrad omsättning.

Soliditet: Soliditeten på 75.7% är mycket stark och visar att företaget är väl kapitaliserat med låg belåningsgrad, vilket ger god motståndskraft mot ekonomiska nedgångar.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 749 910 SEK till 863 042 SEK, en tillväxt på 15.1% som främst drivs av årets resultat och visar på en stark kapitalbas.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade marginellt från 3 810 967 SEK till 3 828 952 SEK, en tillväxt på endast 1.2% vilket indikerar en mogen marknad eller begränsad tillväxtpotential.

Huvudrisker

  • Krympande lönsamhet med 18.7% lägre resultat trots oförändrad omsättning
  • Minskande tillgångar från 1 460 811 SEK till 1 354 336 SEK kan indikera nedskalning eller försämrad likviditet
  • Låg vinstmarginal på 4.2% gör företaget sårbart för kostnadsökningar och konkurrens

Möjligheter

  • Mycket stark soliditet på 75.7% ger utrymme för investeringar och expansion
  • Stadig omsättning på nära 3.8 miljoner SEK visar på etablerad kundbas
  • Eget kapital på 863 042 SEK ger finansiell styrka att möta utmaningar

Trendanalys

Omsättningen visar en stabil till svagt positiv trend med en lätt nedgång 2022 följd av en återhämtning och blygsam tillväxt till 2024. Det mest anmärkningsvärda är den kraftiga och konsekventa försämringen av resultatet, där vinsten minskat markant trots ökad omsättning, vilket tydligt syns i den fallande vinstmarginalen från 7,9% till 4,2%. Företagets lönsamhet har alltså försämrats avsevärt. Samtidigt har den finansiella ställningen stärkts dramatiskt med en mycket stark ökning av eget kapital och en soliditet som förbättrats från 42% till 75,7%, vilket indikerar en framgångsrik kapitalanskaffning eller en omvandling av skuld till eget kapital. Den minskande totala tillgången 2024 kan tyda på en omstrukturering eller avveckling av tillgångar. Trenderna pekar på ett företag som prioriterar finansiell stabilitet och soliditet framför kortsiktig lönsamhet, men den sjunkande vinsten är en utmaning för framtiden och kan tyda på ökade kostnader eller tryckta priser.