2 889 247 SEK
Omsättning
▲ 0,7%
146 327 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 1 597,5%
43,2%
Soliditet
Mycket God
5%
Vinstmarginal
Stabil
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:875 494 SEK
Skulder:-497 194 SEK
Substansvärde:378 300 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad men överlag positiv utveckling med starka lönsamhetsförbättringar trots en marginell omsättningsminskning. Resultatet har förbättrats dramatiskt från 8 620 SEK till 146 327 SEK, vilket indikererar effektiviserade operationer eller förbättrade marginaler. Den starka tillväxten i eget kapital på 44,3% till 378 300 SEK stärker företagets finansiella bas. Minskningen i totala tillgångar (-7,1%) kan tyda på en omstrukturering eller effektivisering av balansräkningen. Soliditeten på 43,2% är god och placerar företaget i en stabil finansiell position.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver handel med snittblommor, krukväxter och inredning i Västerås. Denna typ av verksamhet är ofta präglad av säsongsvariationer och konkurrens från både fysiska butiker och e-handel. De relativt låga siffrorna trots registrering 2020 kan indikera en mindre verksamhet eller en nischad position på marknaden.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades dramatiskt från 8 620 SEK till 146 327 SEK (+137 707 SEK), en förbättring på 1 597%. Denna enorma ökning trots lägre omsättning pekar på starkt förbättrade operationella marginaler, kostnadskontroll eller minskade avskrivningar.

Soliditet: Soliditeten på 43,2% är god och visar att företaget finansieras till över 40% med eget kapital. Detta ger en stabil bas och god kreditvärdighet, vilket är viktigt för en handelsverksamhet som ofta kräver rörligt kapital.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 262 215 SEK till 378 300 SEK (+116 085 SEK). Denna ökning med 44,3% är direkt kopplad till det starka årets resultat på 146 327 SEK, vilket har tillfört kapital till företaget.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade marginellt från 2 956 689 SEK till 2 905 278 SEK (-51 411 SEK), en minskning på 1,7%. Detta kan tyda på en stabil kundbas med mindre volymförlust, möjligen kompenserad av högre priser eller bättre produktmix.

Huvudrisker

  • Minskad omsättning på 51 411 SEK kan indikera konkurrenspress eller minskad efterfrågan trots den starka lönsamhetsutvecklingen
  • Minskande totala tillgångar (från 942 620 SEK till 875 494 SEK) kan tyda på nedskärningar i lager eller investeringar som kan påverka framtida tillväxtpotential
  • Företagets relativt begränsade storlek (omsättning under 3 miljoner SEK) gör det sårbart för plötsliga marknadsförändringar eller störningar i supply chain

Möjligheter

  • Exceptionellt stark resultatförbättring på 137 707 SEK visar på effektivitet och god kostnadskontroll som kan utnyttjas för framtida expansion
  • Hög soliditet på 43,2% ger goda förutsättningar för att säkra finansiering till förmånliga villkor för investeringar eller tillväxt
  • Stark tillväxt i eget kapital med 116 085 SEK ger ökad finansiell styrka och möjlighet till investeringar i marknadsföring, sortiment eller butiksutveckling