54 300 000 SEK
Omsättning
▲ 30,7%
2 475 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 9,5%
62,3%
Soliditet
Mycket God
4,6%
Vinstmarginal
Låg
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:17 304 955 SEK
Skulder:-6 007 946 SEK
Substansvärde:8 753 009 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en positiv utveckling med stark tillväxt i omsättning och resultat, vilket indikerar en framgångsrik expansion. Den höga soliditeten ger en stabil finansiell bas, men den låga vinstmarginalen och den marginella minskningen av tillgångar trots ökad omsättning väcker frågor om effektiviteten i denna tillväxt. Överlag befinner sig företaget i en tillväxtfas med god finansiell hälsa, men med utmaningar i lönsamhet.

Företagsbeskrivning

Företaget är ett etablerat aktiebolag som sedan 1998 verkar med installation, modernisering och service av hissar och rulltrappor. Denna typ av verksamhet är kapitalintensiv och kräver långsiktiga investeringar i serviceavtal och reservdelar, vilket speglas i balansräkningen.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet ökade från 2 260 000 SEK till 2 475 000 SEK, en ökning på 215 000 SEK eller 9.5%. Resultattillväxten är positiv men avsevärt lägre än omsättningstillväxten, vilket pekar på stigande kostnader.

Soliditet: En soliditet på 62.3% är mycket stark och visar att företaget i hög grad finansieras med eget kapital. Detta ger låg finansiell risk och god kreditvärdighet.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 7 309 058 SEK till 8 753 009 SEK, en ökning på 1 443 951 SEK eller 19.8%. Denna förbättring är främst en följd av årets vinst.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade kraftigt från 41 644 072 SEK till 54 331 328 SEK, en ökning på 12 687 256 SEK eller 30.6%. Detta är en mycket stark tillväxt som tyder på framgångsrik försäljning eller expansion.

Huvudrisker

  • Den låga vinstmarginalen på 4.6% är en risk för lönsamheten och gör företaget sårbart för kostnadsökningar eller prispress.
  • Tillgångarna minskade något från 17 648 244 SEK till 17 304 955 SEK trots en betydande omsättningsökning, vilket kan indikera en effektivisering men också en risk för att kapaciteten pressas för hårt.
  • Resultattillväxten på 9.5% håller inte jämna steg med omsättningstillväxten på 30.6%, vilket är en varningssignal för att kostnaderna växer snabbare än intäkterna.

Möjligheter

  • Den exceptionellt höga omsättningstillväxten på 30.6% visar en stark marknadsposition och god förmåga att skaffa nya kunder eller projekt.
  • Den höga soliditeten på 62.3% ger företaget finansiell muskelkraft att investera i framtida tillväxt eller klara av en eventuell lågkonjunktur.
  • Tillväxten i eget kapital med 1 443 951 SEK stärker balansräkningen ytterligare och ger utrymme för framtida utdelningar eller investeringar.