7 282 000 SEK
Omsättning
▲ 29 028%
619 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 8 742,9%
21,5%
Soliditet
God
8,5%
Vinstmarginal
Stabil
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:2 423 592 SEK
Skulder:-1 881 478 SEK
Substansvärde:442 114 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Bolaget har under året utökat verksamheten med prefabricering och tillverkning och därmed också ökat antalet anställda.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Analys av viktiga händelser

  • Bolaget har under året utökat verksamheten med prefabricering och tillverkning
  • Utökningen av verksamheten har medfört en ökning av antalet anställda

Finansiell analys av senaste bokslutet (2022) i

Sammanfattning

Företaget visar en exceptionell tillväxt under 2022 efter en mycket blygsam start 2021. Den enorma ökningen i omsättning, resultat och tillgångar indikerar en kraftig skalförändring i verksamheten, troligtvis kopplad till den nämnda expansionen inom prefabricering och tillverkning. Den positiva resultatutvecklingen på 8.5% vinstmarginal visar att tillväxten inte bara är volymmässig utan också lönsam. Soliditeten på 21.5% är acceptabel men relativt låg för ett tillverkningsföretag, vilket kan tyda på att expansionen delvis finansierats med skulder.

Företagsbeskrivning

Bolaget tillverkar och säljer rörsystem med säte i Säffle. Under 2022 expanderade verksamheten till att inkludera prefabricering och tillverkning, vilket har medfört en betydande ökning av antalet anställda och produktionskapacitet.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades avsevärt från 7 000 SEK till 619 000 SEK, en ökning med 8742.9%. Den positiva resultatutvecklingen på en vinstmarginal på 8.5% indikerar att företaget har god kostnadskontroll trots den snabba expansionen.

Soliditet: Soliditeten på 21.5% är acceptabel men inte hög. För ett tillverkningsföretag med investeringar i maskiner och lager är en högre soliditet önskvärd för att motstå konjunktursvängningar. Den relativt låga siffran tyder på att en del av expansionen finansierats med lån.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 30 105 SEK till 442 114 SEK, en tillväxt på 1368.6%. Denna förbättring är främst driven av årets vinst, vilket stärker företagets finansiella bas.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade dramatiskt från 24 701 SEK till 7 306 818 SEK, en ökning med 29028.0%. Detta visar att företaget har lyckats etablera sig på marknaden och generera betydande försäljningsvolym efter en inledningsfas med mycket låg omsättning.

Huvudrisker

  • Den exceptionellt höga tillväxttakten kan vara svår att upprätthålla på lång sikt och kan medföra operativa utmaningar
  • Relativt låg soliditet på 21.5% gör företaget mer sårbart för ekonomiska nedgångar och räntehöjningar
  • Stor ökning av tillgångar till 2 423 592 SEK kan indikera högt rörelsekapitalbehov och likviditetsrisk

Möjligheter

  • Stark marknadsposition med omsättningstillväxt på 29 028% visar på goda affärsmöjligheter inom rörsystem
  • Vinstmarginal på 8.5% klassificerad som stabil indikerar god lönsamhet i kärnverksamheten
  • Expansion inom prefabricering öppnar för nya marknader och kundsegment

Trendanalys

Alla nyckeltal visar exceptionellt starka positiva trender: omsättningstillväxt (+29028.0%), resultattillväxt (+8742.9%), eget kapital tillväxt (+1368.6%) och tillgångstillväxt (+4289.9%). Denna kombination av tillväxt indikerar att företaget befinner sig i en kraftig expansionsfas med god lönsamhet, men att kapitalstrukturen behöver övervakas noggrant.