21 207 681 SEK
Omsättning
▲ 110,4%
1 044 660 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 2,2%
11,6%
Soliditet
Stabil
4,9%
Vinstmarginal
Låg
500 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2023-05-03

Substansvärdering

Tillgångar:5 511 509 SEK
Skulder:-4 870 049 SEK
Substansvärde:641 460 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2022) i

Sammanfattning

Altum Security AB visar en blandad bild med stark omsättningstillväxt men samtidigt försämring i lönsamhet och balansräkning. Företaget har mer än fördubblat sin omsättning från 10,2 miljoner till 21,2 miljoner SEK, vilket indikerar god marknadsacceptans och kommersiell framgång. Dock har resultatet minskat något trots den kraftiga omsättningsökningen, vilket tyder på att kostnaderna ökat snabbare än intäkterna. Den låga soliditeten på 11,6% och minskande eget kapital pekar på en känslig finansiell struktur som kräver uppmärksamhet.

Företagsbeskrivning

Altum Security AB är ett säkerhetsföretag som specialiserar sig på högsäkerhetslösningar för företagskunder med specifika säkerhetsbehov. Bolaget kombinerar egna produkter med agenturer och erbjuder totala säkerhetslösningar från projektering till underhåll. Verksamheten bedrivs med både egen och inhyrd personal, vilket är typiskt för branschen där flexibilitet i resurstilldelning är viktigt.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet minskade med 2,2% från 1 068 301 SEK till 1 044 660 SEK trots den betydande omsättningsökningen, vilket indikerar ökade kostnader eller lägre marginaler på nya affärer.

Soliditet: Soliditeten på 11,6% är låg och indikerar ett högt belåningsgrad, vilket gör företaget sårbart för ekonomiska nedgångar och begränsar dess möjligheter att investera eller ta lån till förmånliga villkor.

Eget kapital: Eget kapital minskade med 1,3% från 650 059 SEK till 641 460 SEK, vilket beror på att resultatet inte var tillräckligt högt för att kompensera för eventuella utdelningar eller andra kapitalförändringar.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade kraftigt med 110,4% från 10 204 019 SEK till 21 207 681 SEK, vilket förklaras av fler anställda och helårverksamhet jämfört med föregående år som var bolagets första verksamhetsår.

Huvudrisker

  • Låg soliditet på 11,6% skapar sårbarhet vid ekonomiska nedgångar eller oförutsedda kostnader
  • Minskande eget kapital på 641 460 SEK trots positivt resultat indikerar kapitaluttag eller andra belastningar
  • Resultatet sjönk med 2,2% till 1 044 660 SEK trots stor omsättningsökning, vilket visar på marginaltryck
  • Tillgångarna minskade med 10,9% till 5 511 509 SEK, vilket kan indikera nedskärningar eller avveckling av tillgångar

Möjligheter

  • Exceptionell omsättningstillväxt på 110,4% till 21 207 681 SEK visar stark marknadsposition och efterfrågan på tjänsterna
  • Företaget verkar i en niche med högsäkerhetslösningar där kunderna har specifika behov och är villiga att betala för kvalitet
  • Bolaget bedrev verksamhet under hela räkenskapsåret jämfört med delår tidigare, vilket skapar en bättre bas för framtida jämförelser
  • Produktutveckling enligt kundbehov ger potential för differentiering och högre marginaler i framtiden