10 610 019 SEK
Omsättning
▼ 2,9%
243 658 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 65,6%
36,6%
Soliditet
God
2,2%
Vinstmarginal
Låg
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:2 151 971 SEK
Skulder:-1 364 305 SEK
Substansvärde:787 666 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2024) i

Sammanfattning

Företaget visar tydliga tecken på en betydande nedgång i lönsamhet och finansiell styrka. Med en resultatnedgång på 65,6% och en minskning av eget kapital med 27,1% befinner sig bolaget i en utmanande fas. Den låga vinstmarginalen på 2,2% indikerar att verksamheten knappt är lönsam trots en omsättning på över 10 miljoner kronor. Den negativa utvecklingen i samtliga nyckeltal pekar på strukturella problem snarare än tillfälliga fluktuationer.

Företagsbeskrivning

Bolaget verkar inom tillverkning och försäljning av reklammaterial, en bransch som ofta är konjunkturkänslig och priskänslig. Verksamheten kräver vanligtvis investeringar i material och utrustning, vilket speglas i tillgångarna på över 2 miljoner kronor.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet föll dramatiskt från 707 912 SEK till 243 658 SEK, en minskning med 464 254 SEK. Denna kraftiga resultatnedgång på 65,6% tyder på ökade kostnader eller sämre marginaler som inte kompenserats av prisförändringar.

Soliditet: Soliditeten på 36,6% är acceptabel men i nedåtgående trend. Detta innebär att 36,6% av tillgångarna finansieras med eget kapital, vilket ger en viss buffert men samtidigt visar på försämrad finansiell stabilitet.

Eget kapital: Eget kapital minskade från 1 080 989 SEK till 787 666 SEK, en nedgång med 293 323 SEK. Denna försämring beror främst på det sämre årets resultat som direkt påverkat balansräkningen.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade från 11 109 145 SEK till 10 927 411 SEK, en nedgång med 181 734 SEK (-1,6%). Denna marginella minskning indikerar att företaget behåller sin kundbas men möter utmaningar med prispress eller volymminskning.

Huvudrisker

  • Kraftig resultatnedgång med 464 254 SEK på ett år hotar företagets långsiktiga överlevnad
  • Minskande eget kapital med 293 323 SEK begränsar företagets investeringsmöjligheter och finansiella handlingsutrymme
  • Låg vinstmarginal på 2,2% gör företaget sårbart för ytterligare kostnadsökningar eller prispress

Möjligheter

  • Omsättningen på 10 927 411 SEK visar att företaget fortfarande har en betydande kundbas och marknadsposition
  • Soliditeten på 36,6% ger fortfarande ett visst finansiellt utrymme för omstrukturering och åtgärder
  • Etablerat företag sedan 2012 med erfarenhet och kundrelationer som kan utnyttjas för att vända trenden

Trendanalys

Omsättningen visar en blandad trend med stark tillväxt 2022-2023 följt av en lätt nedgång 2024. Resultatet efter finansnetto försämrades markant under 2024 efter en stark förbättring året innan, vilket indikerar en betydande lönsamhetsutmaning. Eget kapital och soliditet har båda minskat från 2023 till 2024, men ligger fortfarande på en högre nivå jämfört med 2022, vilket visar på en generell förbättring över den treårsperioden trots den senaste nedgången. Den sjunkande vinstmarginalen 2024 tyder på ökade kostnader eller prispress. Framtida utveckling kommer sannolikt att kräva åtgärder för att återställa lönsamheten och stabilisera tillväxten.