1 522 000 SEK
Omsättning
▼ 27,3%
318 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 45%
72,3%
Soliditet
Mycket God
20,9%
Vinstmarginal
Mycket Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:1 621 315 SEK
Skulder:-359 860 SEK
Substansvärde:828 638 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser har inträffat under året

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med starka finansiella nyckeltal men oroande negativa trender. Den mycket höga vinstmarginalen på 20,9% och den exceptionellt höga soliditeten på 72,3% indikerar ett välskött företag med god lönsamhet och finansiell styrka. Dock uppvisar företaget kraftiga nedgångar i både omsättning (-27,2%) och resultat (-45,0%), vilket tyder på en betydande försämring i verksamheten under det senaste året. Den positiva utvecklingen i eget kapital (+23,7%) är en ljuspunkt men kan delvis förklaras av kvarhållet resultat snarare än operativ tillväxt.

Företagsbeskrivning

Företaget verkar inom svetsning av stålkonstruktioner och konsultverksamhet inom svetsning, med säte i Alvesta. Denna typ av verksamhet är typiskt projektbaserad och kan vara känslig för konjunktursvängningar i bygg- och industrisektorn, vilket kan förklara de kraftiga omsättningsvariationerna.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet föll från 578 000 SEK till 318 000 SEK, en minskning med 260 000 SEK (-45,0%). Trots den kraftiga nedgången kvarstår ett positivt resultat, vilket visar att företaget fortfarande är lönsamt.

Soliditet: Soliditeten på 72,3% är exceptionellt hög och indikerar mycket låg belåning och stor finansiell buffert. Detta ger företaget god motståndskraft mot ekonomiska nedgångar.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 670 015 SEK till 828 638 SEK, en förbättring med 158 623 SEK (+23,7%). Denna ökning kan huvudsakligen förklaras av att resultatet på 318 000 SEK har tillförts det egna kapitalet.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade kraftigt från 2 092 038 SEK till 1 522 131 SEK, en nedgång på 569 907 SEK (-27,2%). Denna betydande minskning indikerar färre projekt eller lägre omsättning per kund.

Huvudrisker

  • Kraftig omsättningsminskning på 27,2% indikerar potentiell förlust av kunder eller minskad efterfrågan på tjänsterna
  • Resultatet halverades nästan med en minskning på 45,0%, vilket påverkar företagets framtida investeringsmöjligheter
  • Tillgångarna minskade med 16,4% till 1 621 315 SEK, vilket kan indikera avveckling av maskiner eller utrustning

Möjligheter

  • Exceptionellt hög soliditet på 72,3% ger stor finansiell säkerhet och möjlighet till investeringar utan extern finansiering
  • Fortsatt positivt resultat på 318 000 SEK trots nedgång visar på god kostnadskontroll och operativ effektivitet
  • Ökning av eget kapital med 158 623 SEK stärker balansräkningen och ger bättre förhandlingsposition gentemot leverantörer och banker

Trendanalys

Företaget befinner sig i en nedåtgående trend med kraftiga minskningar i både omsättning och resultat, men med starka finansiella fundament i form av hög soliditet och positivt resultat. Den negativa utvecklingen är oroande men företaget har finansiell kapacitet att hantera en period av nedgång.