16 919 000 SEK
Omsättning
▲ 0,3%
279 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 31,6%
78%
Soliditet
Mycket God
1,7%
Vinstmarginal
Låg
1 000 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-03-07

Substansvärdering

Tillgångar:10 622 817 SEK
Skulder:-2 147 313 SEK
Substansvärde:7 535 504 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med positiva rörelser i lönsamhet men allvarliga försämringar i balansräkningen. Resultatet har förbättrats markant och omsättningen är stabil, vilket indikerar att den operativa verksamheten fungerar. Däremot har eget kapital och tillgångar minskat dramatiskt, vilket tyder på att företaget genomgått en betydande kapitaluttag eller omstrukturering. Den höga soliditeten är positiv men kan inte dölja den kraftiga nedmonteringen av företagets tillgångsbas.

Företagsbeskrivning

Företaget är ett etablerat byggnadssmideföretag som grundades 1989 och har sitt säte i Täby. Verksamheten innebär smidesarbeten och relaterade tjänster inom byggsektorn, vilket är en konjunkturkänslig bransch som ofta kräver betydande maskin- och verktygstillgångar.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades från 212 000 SEK till 279 000 SEK, en ökning på 67 000 SEK eller 31,6%. Detta visar att företaget har blivit mer kostnadseffektivt och förbättrat sin lönsamhet trots något lägre omsättning.

Soliditet: Soliditeten på 78,0% är exceptionellt hög och visar att företaget har en mycket stark kapitalstruktur med låg belåning. Detta ger god finansiell stabilitet trots de stora kapitaluttagen.

Eget kapital: Eget kapital minskade dramatiskt från 10 851 256 SEK till 7 535 504 SEK, en minskning på 3 315 752 SEK eller 30,6%. Denna kraftiga minskning, som inte kan förklaras av det låga åretsresultatet, tyder starkt på att ägarna har tagit ut betydande kapital från företaget.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade något från 17 479 528 SEK till 16 888 242 SEK, en minskning på drygt 591 000 SEK. Trots detta klassificeras trenden som en förbättring (+0,3%), vilket indikerar att företaget lyckats stabilisera sin försäljning efter en tidigare nedgång.

Huvudrisker

  • Kraftig minskning av eget kapital med 3 315 752 SEK kan begränsa företagets investeringsmöjligheter och buffertkapacitet
  • Tillgångarna har halverats från 19 400 381 SEK till 10 622 817 SEK, vilket kan påverka produktionskapaciteten negativt
  • Mycket låg vinstmarginal på 1,6% gör företaget sårbart för kostnadsökningar eller konjunkturnedgångar

Möjligheter

  • Stark förbättring av resultatet med 31,6% visar ökad operativ effektivitet
  • Exceptionellt hög soliditet på 78,0% ger utrymme för framtida investeringar eller lån om så önskas
  • Stabil omsättning trots minskade tillgångar indikerar att företaget har bibehållit sin kundbas och effektiviserat verksamheten