88 650 SEK
Omsättning
▼ 31,4%
21 138 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 79,2%
40,9%
Soliditet
Mycket God
23,8%
Vinstmarginal
Mycket Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:124 408 SEK
Skulder:-73 512 SEK
Substansvärde:50 896 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser har skett.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en paradoxal utveckling med en kraftig omsättningsminskning på 31.4% men samtidigt en betydande förbättring av lönsamheten. Den mycket höga vinstmarginalen på 23.8% och den starka tillväxten i eget kapital (+49.3%) indikerar en effektivisering eller strategisk omställning. Soliditeten på 40.9% är stabil och visar på en god balans mellan eget kapital och skulder. Företaget verkar genomgå en omvandling där fokus ligger på lönsamhet snarare än volymtillväxt.

Företagsbeskrivning

Bolaget verkar inom tekniklösningar för industri och bygg, mekanisk och elektrisk verkstad, reparationer, underhåll och uthyrning av maskiner och utrustning. Denna typ av verksamhet är ofta projektbaserad och känslig för konjunktursvängningar i bygg- och industrisektorn. Den breda verksamhetsbeskrivningen tyder på ett mångsidigt företag som kan anpassa sig efter marknadens behov.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades kraftigt från 11 795 SEK till 21 138 SEK, en ökning med 9 343 SEK (+79.2%). Denna imponerande resultatförbättring trots lägre omsättning indikerar stark kostnadskontroll, högre marginaler eller mindre kapitalkrävande verksamhet.

Soliditet: Soliditeten på 40.9% är god och indikerar att företaget har en stabil finansieringsstruktur med tillräckligt med eget kapital för att absorbera eventuella förluster. Detta är en stark indikator på finansiell hälsa.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 34 097 SEK till 50 896 SEK, en tillväxt på 16 799 SEK (+49.3%). Denna ökning kommer främst från årets vinst på 21 138 SEK, vilket visar att företaget successivt bygger upp sin kapitalbas.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade från 129 233 SEK till 88 650 SEK, en nedgång på 40 583 SEK (-31.4%). Denna betydande minskning kan tyda på färre projekt, kundförlust eller en medveten strategi att fokusera på mer lönsamma uppdrag.

Huvudrisker

  • Kraftig omsättningsminskning på 31.4% från 129 233 SEK till 88 650 SEK kan indikera marknadsandelsförlust eller konjunkturkänslighet
  • Låg absolut omsättningsnivå på 88 650 SEK begränsar företagets möjligheter till investeringar och expansion
  • Beroende av ett begränsat antal kunder eller projekt kan vara en risk givet den stora omsättningsminskningen

Möjligheter

  • Mycket hög vinstmarginal på 23.8% visar på effektiv verksamhet och stark prissättningsförmåga
  • Kraftig resultattillväxt på +79.2% till 21 138 SEK indikerar god operativ styrning
  • Stark tillväxt i eget kapital med +49.3% till 50 896 SEK ger bättre finansieringsmöjligheter
  • Tillgångstillväxt på +35.0% till 124 408 SEK visar på investeringar i framtida verksamhet

Trendanalys

Företaget visar blandade trender med tydlig försämring i omsättning men samtidigt stark förbättring i lönsamhet och kapitaltillväxt. Denna kombination kan tyda på en strategisk omställning där företaget fokuserar på kvalitet framför kvantitet, eller att det har genomfört effektiviseringar som gett resultat. Den långsiktiga hållbarheten i denna strategi beror på företagets förmåga att växa omsättningen igen utan att förlora den höga lönsamheten.