15 006 000 SEK
Omsättning
▲ 107,9%
247 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 40,5%
45,5%
Soliditet
Mycket God
1,6%
Vinstmarginal
Låg
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:1 933 077 SEK
Skulder:-1 053 914 SEK
Substansvärde:879 163 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en mycket stark omsättningstillväxt på över 100% men samtidigt en kraftig försämring av lönsamheten. Denna kombination indikerar att företaget expanderar snabbt men har svårt att översätta denna tillväxt till vinst. Soliditeten på 45,5% är dock god och ger ett visst skydd mot ekonomiska nedgångar. Företaget befinner sig i en expansionsfas med ökade tillgångar och eget kapital, men lönsamheten är en kritisk utmaning.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver försäljning av livsmedel i Sverige och Europa med säte i Mora. Denna typ av verksamhet kännetecknas ofta av låga vinstmarginaler och hård konkurrens, vilket stämmer väl överens med den rapporterade vinstmarginalen på 1,6%.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet har sjunkit från 415 000 SEK till 247 000 SEK, en minskning på 40,5%. Trots den kraftiga omsättningsökningen har alltså vinsten fallit, vilket tyder på att kostnaderna har ökat i högre takt än intäkterna.

Soliditet: En soliditet på 45,5% anses vara god och visar att företaget finansieras i stor utsträckning med eget kapital. Detta ger finansiell stabilitet och bättre möjligheter att ta lån till framtida investeringar.

Eget kapital: Eget kapital har ökat från 682 941 SEK till 879 163 SEK, en tillväxt på 28,7%. Denna förbättring kan till stor del förklaras av att årets resultat på 247 000 SEK har tillförts det egna kapitalet.

Nettoomsättning: Omsättningen har mer än fördubblats från 7 405 304 SEK till 15 357 786 SEK, vilket är en exceptionell tillväxt på 107,9%. Detta visar på en mycket stark marknadsposition eller framgångsrika satsningar.

Huvudrisker

  • Kritisk försämring av lönsamheten med en vinstmarginal på endast 1,6% trots en omsättningstillväxt på 107,9%
  • Risk för överexpansion där kostnaderna växer snabbare än intäkterna, vilket syns i att resultatet sjunkit med 40,5% samtidigt som omsättningen mer än fördubblats

Möjligheter

  • Exceptionell omsättningstillväxt på 107,9% till 15 357 786 SEK visar på stark marknadsacceptans och framgångsrika affärsstrategier
  • God soliditet på 45,5% ger finansiell stabilitet och kapacitet att investera för att adressera lönsamhetsutmaningarna
  • Tillgångarna har ökat med 41,5% till 1 933 077 SEK, vilket indikerar investeringar i företagets framtida kapacitet och tillväxt