950 795 SEK
Omsättning
▲ 9,6%
226 830 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 444,3%
75,9%
Soliditet
Mycket God
23,9%
Vinstmarginal
Mycket Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:470 421 SEK
Skulder:-113 506 SEK
Substansvärde:356 915 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2021) i

Sammanfattning

Företaget visar en exceptionellt stark förbättring från föregående år med en dramatisk vändning från förlust till hög lönsamhet. Den mycket höga soliditeten på 75,9% kombinerat med en vinstmarginal på 23,9% indikerar ett företag i mycket god finansiell hälsa. Den betydande tillväxten i eget kapital med 174,4% visar på en stark kapitalbyggnad och förbättrad finansiell stabilitet. Företaget har tydligen genomfört framgångsrika åtgärder för att vända sin ekonomiska situation.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver verksamhet inom bilvård, bilservice och biltvätt i Stockholm. Denna typ av verksamhet är ofta relativt stabil med återkommande kunder och regelbundna intäkter från bilunderhållstjänster, vilket kan förklara den goda lönsamheten och stabila omsättningstillväxt på 9,6%.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades dramatiskt från en förlust på -65 878 SEK till en vinst på 226 830 SEK, en ökning med 444,3% som indikerar starkt förbättrad lönsamhet och kostnadskontroll.

Soliditet: Soliditeten på 75,9% är mycket hög och indikerar ett företag med låg belåning och god förmåga att klara av ekonomiska nedgångar.

Eget kapital: Eget kapital ökade kraftigt från 130 085 SEK till 356 915 SEK, främst till följd av den höga vinsten under året, vilket stärker företagets finansiella bas.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 926 345 SEK till 950 795 SEK, en stabil tillväxt på 9,6% som visar på en hälsosam utveckling i kundunderlaget.

Huvudrisker

  • Relativt låg omsättning på under 1 miljon SEK kan indikera begränsad marknadsnärvaro eller kapacitet
  • Branschen är konjunkturkänslig och kan påverkas av nedgångar i bilägande eller konsumtion

Möjligheter

  • Mycket hög vinstmarginal på 23,9% ger utrymme för investeringar och expansion
  • Stark soliditet på 75,9% ger goda förutsättningar för att ta lån till framtida investeringar
  • Positiv trend i alla nyckeltal visar på ett välskött företag med god utvecklingspotential

Trendanalys

Alla trendindikatorer visar FÖRBÄTTRING: omsättning (+9,6%), resultat (+444,3%), eget kapital (+174,4%) och tillgångar (+8,5%). Denna konsekvent positiva utveckling i alla nyckeltal indikerar en mycket stark prestation och en framgångsrik omställning från föregående år.