1 606 000 SEK
Omsättning
▲ 144,4%
287 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 195,9%
58,6%
Soliditet
Mycket God
17,8%
Vinstmarginal
Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:624 828 SEK
Skulder:-243 918 SEK
Substansvärde:309 754 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2024) i

Sammanfattning

Företaget visar en exceptionellt stark utveckling med kraftiga förbättringar inom samtliga nyckeltal. Den mer än fördubblade omsättningen från 657 413 SEK till 1 615 699 SEK tillsammans med en nästan tredubblad vinst indikerar en framgångsrik expansion och effektiv verksamhetsstyrning. Den höga soliditeten på 58,6% kombinerat med en betydande tillväxt i eget kapital visar på ett stabilt och sundt företag med god finansiell struktur.

Företagsbeskrivning

Bolaget driver en charkuteri- och delikatessbutik i Lillängshamnen, vilket är en detaljhandelsverksamhet med fokus på livsmedel. Den kraftiga omsättningstillväxten kan tyda på en lyckad etablering på marknaden, ökad kundbas eller utökad sortiment.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades avsevärt med 190 000 SEK från 97 000 SEK till 287 000 SEK, en tillväxt på 195,9%. Denna ökning är högre än omsättningstillväxten, vilket visar på förbättrad lönsamhet och effektivitet i verksamheten.

Soliditet: En soliditet på 58,6% är mycket god och betyder att mer än hälften av företagets tillgångar finansieras av eget kapital. Detta ger ett lågt belåningsgrad och stor finansiell styrka och flexibilitet.

Eget kapital: Eget kapital ökade med 171 974 SEK från 137 780 SEK till 309 754 SEK. Denna fördubbling kan huvudsakligen förklaras av årets starka resultat på 287 000 SEK, vilket har tillförts kapitalet.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade dramatiskt med 958 286 SEK från 657 413 SEK till 1 615 699 SEK, vilket motsvarar en tillväxt på 144,4%. Detta är en mycket stark utveckling som indikerar framgångsrik försäljning och marknadspenetration.

Huvudrisker

  • Den extremt höga tillväxttakten kan vara svår att upprätthålla på lång sikt, vilket skapar förväntningar på framtida resultat.
  • En ökning av tillgångarna med 109 766 SEK till 624 828 SEK kan tyda på investeringar som måste generera tillräcklig avkastning för att motivera sig.

Möjligheter

  • Den höga vinstmarginalen på 17,8% visar på en lönsam affärsmodell med god prissättningskraft.
  • Den starka kapitalbasen på 309 754 SEK ger utrymme för ytterligare investeringar och expansion utan att behöva ta på sig onödiga skulder.
  • Den etablerade tillväxten positionerar företaget starkt för att ytterligare öka sin marknadsandel.

Trendanalys

Alla tillgängliga trender pekar på kraftig förbättring: omsättning (+144,4%), resultat (+195,9%), eget kapital (+124,8%) och tillgångar (+21,3%). Denna konsekvent positiva utveckling i alla parametrar indikerar en mycket framgångsrik period för företaget.