952 423 SEK
Omsättning
▼ 25%
168 322 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 43,8%
69,3%
Soliditet
Mycket God
17,7%
Vinstmarginal
Hög
100 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-02-08

Substansvärdering

Tillgångar:569 920 SEK
Skulder:-152 520 SEK
Substansvärde:307 400 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med tydliga utmaningar i omsättning och lönsamhet men samtidigt en stark kapitalförstärkning. Den kraftiga nedgången i både omsättning (-25.0%) och resultat (-43.8%) indikerar en svårare period, medan den betydande ökningen av eget kapital (+48.3%) och den höga soliditeten på 69.3% ger ett stabilt finansiellt fundament. Företaget verkar genomgå en omställning eller nedskalning där det prioriterar soliditet och kapitaluppbyggnad framför tillväxt.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver en bred verksamhet som inkluderar konsultuppdrag inom försäljning, fastighetsuthyrning samt försäljning av motorfordon, släpvagnar, hästtransporter, däck och övriga fritidsprodukter. Denna mångfacetterade verksamhetsmodell kan göra bolaget sårbart för konjunktursvängningar i flera branscher samtidigt.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet föll från 299 497 SEK till 168 322 SEK, en minskning på 131 175 SEK eller 43.8%. Trots den stora procentuella nedgången kvarstår en anmärkningsvärt hög vinstmarginal på 17.7%, vilket visar på god kostnadskontroll.

Soliditet: En soliditet på 69.3% är mycket stark och ligger långt över branschgenomsnitt för de flesta verksamheter. Det innebär att företaget är mycket väl kapitaliserat och har låg finansieringsrisk.

Eget kapital: Eget kapital ökade avsevärt från 207 223 SEK till 307 400 SEK, en ökning på 100 177 SEK. Denna förbättring med 48.3% kan huvudsakligen förklaras av att årets resultat på 168 322 SEK har tillförts kapitalet.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade kraftigt från 1 269 371 SEK till 952 423 SEK, en nedgång på 316 948 SEK eller 25.0%. Detta tyder på förlorade kunder, minskad efterfrågan eller en avsiktlig nedskalning av verksamheten.

Huvudrisker

  • Kontinuerligt fallande omsättning på 952 423 SEK skapar osäkerhet kring företagets framtida intäktsbas.
  • Resultatet har mer än halverats på ett år till 168 322 SEK, vilket pekar på lönsamhetsproblem.
  • Tillgångarna har minskat till 569 920 SEK, vilket kan indikera att företaget har sålt av tillgångar eller att omsättningstillgångar har reducerats.

Möjligheter

  • Mycket stark soliditet på 69.3% ger ett robust skydd mot nedgångstider och möjliggör framtida investeringar.
  • En vinstmarginal på 17.7% är fortfarande hög och visar att företaget kan vara lönsamt även vid en lägre omsättningsnivå.
  • Den betydande ökningen av eget kapital till 307 400 SEK ger finansiell styrka och handlingsutrymme.