1 100 000 SEK
Omsättning
▲ 9,9%
34 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 325%
62,4%
Soliditet
Mycket God
3,1%
Vinstmarginal
Låg
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:125 001 SEK
Skulder:-47 050 SEK
Substansvärde:77 951 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2022) i

Sammanfattning

Företaget visar en positiv utveckling med stark tillväxt inom alla nyckeltal. Trots relativt låga absoluta belopp så har bolaget förbättrat sin lönsamhet markant och byggt upp en stabil kapitalbas. Soliditeten på över 60% är mycket god och indikerar ett lågt skuldsättningsgrad. Företaget verkar befinna sig i en expansiv fas med god kontroll över sin ekonomi.

Företagsbeskrivning

Bolaget bedriver idrottsverksamhet med fokus på utbildningar, event och tävlingar inom racketsporter. Denna typ av verksamhet är ofta säsongsbetonad och kräver kontinuerligt deltagande för att generera stabila intäkter. De relativt låga omsättningssiffrorna tyder på ett mindre företag eller en verksamhet i uppstartsfas.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades dramatiskt från 8 000 SEK till 34 000 SEK, en ökning med 325% som indikerar effektivare kostnadskontroll eller förbättrad prissättning.

Soliditet: Soliditeten på 62.4% är mycket god och indikerar att företaget har en stabil finansiering med låg belåning, vilket ger god motståndskraft mot ekonomiska nedgångar.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 51 775 SEK till 77 951 SEK, en tillväxt på 50.6% som främst drivs av årets vinst och visar en stärkt balansräkning.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 1 001 509 SEK till 1 100 051 SEK, en tillväxt på 9.9% som visar en stabil försäljningsutveckling inom idrottsverksamheten.

Huvudrisker

  • Låg vinstmarginal på 3.1% gör företaget sårbart för kostnadsökningar eller försäljningsminskningar
  • Relativt låg omsättning på 1 100 051 SEK begränsar investeringsmöjligheter och skalbarhet
  • Idrottsverksamhet är ofta säsongsbetonad vilket kan skapa ojämna kassaflöden

Möjligheter

  • Exceptionellt stark resultattillväxt på 325% visar på god operativ effektivisering
  • Hög soliditet på 62.4% ger utrymme för framtida investeringar och expansion
  • Tillgångstillväxt på 38.5% indikerar investeringar i verksamheten för framtida tillväxt

Trendanalys

Alla nyckeltal visar stark positiv utveckling: omsättning (+9.9%), resultat (+325.0%), eget kapital (+50.6%) och tillgångar (+38.5%). Trenderna pekar entydigt på ett företag i stark tillväxtfas med förbättrad lönsamhet och stärkt balansräkning.