770 528 SEK
Omsättning
▼ 30,3%
60 094 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 58%
55,3%
Soliditet
Mycket God
7,8%
Vinstmarginal
Stabil
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:336 754 SEK
Skulder:-150 503 SEK
Substansvärde:186 251 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med tydliga utmaningar i omsättning och lönsamhet men samtidigt en positiv utveckling i balansräkningen. Den kraftiga nedgången i omsättning på -30.3% och resultat på -58.0% indikerar en svår period för verksamheten, troligen på grund av minskad efterfrågan eller konkurrenssituation. Trots detta har företaget lyckats stärka sitt eget kapital med 34.5% och upprätthåller en god soliditet på 55.3%, vilket visar på en finansiell resiliens och förmåga att hantera nedgångar.

Företagsbeskrivning

Företaget verkar inom hissar och handikappanpassningar med montage, reparationer och service. Denna typ av verksamhet är ofta projektbaserad och cyklisk, vilket kan förklara de stora fluktuationerna i omsättning mellan år. Branschen kräver specialistkompetens och regelbundna serviceavtal, vilket ger potential för återkommande intäkter trots volatilitet i nyprojekt.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet föll från 143 015 SEK till 60 094 SEK, en minskning med 82 921 SEK eller -58.0%. Trots lägre omsättning lyckades företaget fortfarande generera vinst, vilket visar på kostnadskontroll.

Soliditet: Soliditeten på 55.3% är mycket god och visar att mer än hälften av tillgångarna finansieras med eget kapital. Detta ger företaget god kreditvärdighet och buffert mot obetalda kunder.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 138 533 SEK till 186 251 SEK, en förbättring med 47 718 SEK eller +34.5%. Denna ökning kommer främst från årets vinst på 60 094 SEK, vilket indikerar att företaget inte har utdelat hela vinsten.

Nettoomsättning: Omsättningen sjönk från 1 111 539 SEK till 770 528 SEK, en minskning med 340 011 SEK eller -30.3%. Denna kraftiga nedgång tyder på färre projekt eller avtal under året.

Huvudrisker

  • Kontinuerlig omsättningsnedgång på -30.3% riskerar att äta upp den positiva kapitalutvecklingen om trenden fortsätter
  • Resultatet har mer än halverats på ett år från 143 015 SEK till 60 094 SEK, vilket påverkar företagets investeringsmöjligheter
  • Tillgångarna har minskat med 72 053 SEK (-17.6%), vilket kan indikera avveckling av maskiner eller fordonspark

Möjligheter

  • Soliditeten på 55.3% är exceptionellt stark och ger goda förutsättningar för att ta lån eller investera i tillväxt
  • Eget kapital ökade med 47 718 SEK till 186 251 SEK trots svagare år, vilket visar på finansiell disciplin
  • Företaget behåller en positiv vinstmarginal på 7.8% trots utmanande marknadsförhållanden