1 354 538 SEK
Omsättning
▲ 8%
367 068 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 23,8%
64,9%
Soliditet
Mycket God
27,1%
Vinstmarginal
Mycket Hög
200 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-02-12

Substansvärdering

Tillgångar:598 505 SEK
Skulder:-175 591 SEK
Substansvärde:256 014 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en exceptionellt stark finansiell utveckling med genomgående positiva trender inom alla nyckelområden. Den höga vinstmarginalen på 27,1% kombinerat med en soliditet på 64,9% indikerar ett mycket lönsamt och stabilt företag. Tillväxten i omsättning, resultat och eget kapital visar att företaget inte bara är lönsamt utan också expanderar sin verksamhet på ett hälsosamt sätt. Detta är ett välskött företag med starka finansiella fundament.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver konsultationer inom socialt arbete och därmed förenlig verksamhet. Den höga vinstmarginalen är anmärkningsvärd för denna bransch och tyder på en specialiserad verksamhet med högt tillförselvärde eller effektiv kostnadskontroll.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades avsevärt från 296 514 SEK till 367 068 SEK, en ökning på 23,8%. Denna högre tillväxttakt jämfört med omsättningen indikerar förbättrad lönsamhet och effektivitet i verksamheten.

Soliditet: Soliditeten på 64,9% är mycket stark och ligger långt över branschgenomsnitt. Det innebär att företaget har låg belåning och klarar av motståndskraftiga ekonomiska nedgångar.

Eget kapital: Eget kapital ökade kraftigt från 200 967 SEK till 256 014 SEK, en tillväxt på 27,4%. Denna ökning, som överstiger resultatet, kan förklaras av att ägaren har reinvesterat en del av vinsten i företaget för att stärka dess kapitalbas.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 1 254 266 SEK till 1 354 538 SEK, en tillväxt på 8,0%. Detta visar en stadig och hälsosam ökning av försäljningen utan överdriven expansion.

Huvudrisker

  • Företagets verksamhet är koncentrerad till en specifik nisch (socialt arbete), vilket kan göra det sårbart för förändringar i offentliga upphandlingar eller finansiering.
  • Den snabba tillväxten, särskilt i tillgångar (+28,1%), måste hanteras noggrant för att bibehålla lönsamheten och undvika onödiga investeringar.

Möjligheter

  • Den exceptionellt höga vinstmarginalen på 27,1% ger utrymme för framtida investeringar, expansion eller att motstå eventuella prispress från konkurrenter.
  • Den starka balansräkningen med hög soliditet ger goda förutsättningar att ta lån till förmånliga villkor för att finansiera ytterligare tillväxt.
  • Trenden med ökad efterfrågan (omsättningstillväxt på 8,0%) visar att företagets tjänster är välansedda på marknaden.

Trendanalys

Alla trender pekar entydigt på en stark förbättring. Omsättningstillväxt på 8,0% visar ökad efterfrågan, resultattillväxt på 23,8% visar förbättrad effektivitet, och tillväxt i eget kapital (27,4%) och tillgångar (28,1%) visar ett företag som investerar i sin framtid samtidigt som det stärker sin finansiella stabilitet.