4 544 073 SEK
Omsättning
▲ 44,5%
-130 282 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 176,1%
2%
Soliditet
Mycket Låg
−2,9%
Vinstmarginal
Förlust
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:1 397 051 SEK
Skulder:-1 370 693 SEK
Substansvärde:26 358 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2022) i

Sammanfattning

Företaget visar en oroande utveckling där en stark omsättningstillväxt på 44,5% har kostat extremt dyrt. Trots att omsättningen ökade med 1 400 227 SEK gick företaget från en vinst på 171 103 SEK till en förlust på 130 282 SEK. Det egna kapitalet har urholkats med 83,2%, vilket tillsammans med en extremt låg soliditet på 2,0% indikerar allvarliga lönsamhetsproblem och en mycket svag finansiell struktur. Företaget befinner sig i en kris där tillväxt inte har varit lönsam.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver VVS-service och installationer, en verksamhet som typiskt kräver betydande investeringar i verktyg, fordon och lager av material. Rörelsen är ofta projektbaserad med varierande lönsamhet och kundbetalningar som kan påverka likviditeten. Den snabba omsättningstillväxten tyder på att företaget har tagit emot fler eller större uppdrag.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet försämrades dramatiskt från en vinst på 171 103 SEK till en förlust på 130 282 SEK, en negativ förändring på 301 385 SEK. Den starka omsättningstillväxten har alltså skett till en mycket hög kostnad, vilket har förvandlat företaget från lönsamt till förlustgivande.

Soliditet: En soliditet på 2,0% är extremt låg och mycket oroande. Det betyder att endast 2% av företagets tillgångar på 1 397 051 SEK finansieras av eget kapital. Företaget är i praktiken helt beroende av skulder (lån, leverantörsskulder) för att finansiera sin verksamhet, vilket medför stor finansiell risk.

Eget kapital: Det egna kapitalet minskade kraftigt från 156 640 SEK till endast 26 358 SEK. Denna minskning med 130 282 SEK beror direkt på årets förlust, som helt har uppätit en stor del av företagets kapitalbas.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade kraftigt från 3 145 007 SEK till 4 545 234 SEK, en positiv tillväxt på 44,5%. Detta indikerar en stark försäljningsutveckling och att företaget har lyckats öka sin omsättning avsevärt.

Huvudrisker

  • Företaget har en extremt svag balansräkning med ett eget kapital på endast 26 358 SEK och en soliditet på 2,0%, vilket gör det mycket sårbart för obetalda fakturor eller oförutsedda kostnader.
  • Den stora förlusten på 130 282 SEK trots hög omsättningstillväxt indikerar allvarliga problem med kostnadskontroll, prissättning eller att vissa projekt har gått med stor förlust.
  • Om förlusttillväxten fortsätter riskerar det egna kapitalet att bli negativt, vilket kan leda till att företaget blir insolvent och tvingas till rekonstruktion eller i värsta fall avveckling.

Möjligheter

  • Den starka omsättningstillväxten på 44,5% till 4 545 234 SEK visar att det finns en efterfrågan på företagets tjänster och en potential att nå lönsamhet om kostnaderna kan styras upp.
  • Tillgångarna ökade med 3,2% till 1 397 051 SEK, vilket kan indikera investeringar i maskiner eller lager som kan bära framtida intäkter.
  • Att återgå till en lönsam verksamhet, liknande föregående års resultat på 171 103 SEK, skulle snabbt kunna stärka den svaga balansräkningen.