3 265 092 SEK
Omsättning
▲ 164,7%
185 457 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 33,8%
30,5%
Soliditet
God
5,7%
Vinstmarginal
Stabil
50 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-07-12

Substansvärdering

Tillgångar:1 237 095 SEK
Skulder:-860 290 SEK
Substansvärde:376 805 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en exceptionellt stark tillväxtutveckling med mer än fördubbling av både omsättning och tillgångar på ett år. Den snabba expansionen tyder på ett framgångsrikt etableringsskede där företaget har lyckats skala upp sin verksamhet avsevärt. Trots den kraftiga tillväxten har företaget behållit lönsamheten med en positiv resultatutveckling på 33.8%, vilket indikerar en kontrollerad expansionsfas. Soliditeten på 30.5% är acceptabel men bör övervakas med tanke på den snabba tillväxten.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver taxiverksamhet och därmed förenlig verksamhet med säte i Haninge. Verksamheten registrerades 2021, vilket innebär att det fortfarande är ett relativt ungt företag i en bransch som kännetecknas av hög konkurrens och regulatoriska krav. Taxiverksamhet är typiskt kapitalintensiv med behov av fordonsinvesteringar och löpande driftkostnader.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades från 138 638 SEK till 185 457 SEK, en ökning på 33.8%. Trots den kraftiga omsättningstillväxten har företaget behållit lönsamheten, vilket indikerar god kostnadskontroll.

Soliditet: Soliditeten på 30.5% är acceptabel för ett tillväxtföretag i transportbranschen och indikerar att företaget inte är överbelånat trots expansionen.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 191 349 SEK till 376 805 SEK, en tillväxt på 96.9%. Denna förbättring kommer främst från årets vinst och visar att företaget bygger upp ett stabilare kapitalunderlag.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade kraftigt från 1 238 613 SEK till 3 265 092 SEK, en tillväxt på 164.7%. Denna exceptionella ökning tyder på att företaget har lyckats etablera sig på marknaden och öka sin kundbas avsevärt.

Huvudrisker

  • Den exceptionellt höga tillväxttakten kan vara svår att upprätthålla på lång sikt
  • Branschens höga konkurrens och regulatoriska krav kan pressa marginalerna
  • Kraftig tillgångstillväxt på 164.5% kan indikera stora investeringar som kräver avkastning

Möjligheter

  • Stark marknadsposition med omsättningstillväxt på 164.7% visar god marknadsacceptans
  • Resultatökning på 33.8% trots snabb expansion visar operativ effektivitet
  • Eget kapital på 376 805 SEK ger god grund för fortsatt investeringsförmåga

Trendanalys

Alla nyckeltal visar stark positiv utveckling med förbättringar inom omsättning (+164.7%), resultat (+33.8%), eget kapital (+96.9%) och tillgångar (+164.5%). Trenderna pekar på ett företag i stark expansion med bibehållen lönsamhet, vilket är imponerande för ett relativt ungt företag.