1 722 395 SEK
Omsättning
▲ 8,6%
393 911 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 2,9%
68,3%
Soliditet
Mycket God
22,9%
Vinstmarginal
Mycket Hög
180 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-02-26

Substansvärdering

Tillgångar:1 548 845 SEK
Skulder:-490 807 SEK
Substansvärde:1 058 038 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en stabil och sund ekonomisk utveckling med förbättringar inom alla nyckelområden. Med en mycket hög vinstmarginal på 22,9% och stark soliditet på 68,3% opererar bolaget med god lönsamhet och finansiell styrka. Tillväxten är konsekvent över tid, vilket indikerar ett välskött företag i en positiv utvecklingsfas. Den ökade omsättningen på 8,6% visar på framgångsrik verksamhetsutveckling.

Företagsbeskrivning

Bolaget bedriver konsultverksamhet inom sjuk- och hälsovård, en bransch med stabil efterfrågan. Den höga vinstmarginalen är typisk för kunskapsintensiva konsultföretag där personalens kompetens är den främsta tillgången och lönsamheten ofta är hög vid effektiv drift.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades från 382 990 SEK till 393 911 SEK, en ökning på 2,9%. Vinsttillväxten var något lägre än omsättningstillväxten, vilket kan bero på kostnadsökningar eller investeringar.

Soliditet: Soliditeten på 68,3% är exceptionellt stark och visar att företaget har mycket låg belåning och klara av motgångar. Detta är en mycket positiv indikator på finansiell stabilitet.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 949 382 SEK till 1 058 038 SEK, en tillväxt på 11,4%. Denna förbättring drivs främst av årets vinst som tillförts kapitalet.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 1 586 505 SEK till 1 722 395 SEK, en tillväxt på 8,6%. Detta visar på framgångsrik försäljningsutveckling och ökad verksamhetsvolym.

Huvudrisker

  • Resultattillväxten på 2,9% var lägre än omsättningstillväxten på 8,6%, vilket kan indikera ökade kostnader eller tryck på priser
  • Företagets verksamhet är personellt intensiv vilket gör det sårbart för kompetensförlust eller sjukfrånvaro

Möjligheter

  • Mycket hög vinstmarginal på 22,9% ger goda förutsättningar för framtida investeringar och tillväxt
  • Stark soliditet på 68,3% ger utrymme för framtida expansion eller investeringar utan extern finansiering
  • Konsekvent tillväxt i både omsättning och resultat visar på en hållbar affärsmodell

Trendanalys

Alla nyckeltal visar positiv utveckling: omsättning (+8,6%), resultat (+2,9%), eget kapital (+11,4%) och tillgångar (+6,7%). Trenden pekar entydigt på ett företag i stabil tillväxt med förbättrad lönsamhet och stärkt balansräkning.