1 465 237 SEK
Omsättning
▲ 224,5%
603 848 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 49,7%
14,7%
Soliditet
Stabil
41,2%
Vinstmarginal
Mycket Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:5 566 635 SEK
Skulder:-4 642 981 SEK
Substansvärde:423 654 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2022) i

Sammanfattning

Företaget visar en exceptionell tillväxt under 2022 med en omsättningsökning på över 224% och en resultatökning på nästan 50%. Den extremt höga tillgångstillväxten på över 1 066% indikerar en betydande expansion eller investering i maskinpark. Trots den imponerande vinstmarginalen på 41.2% är soliditeten på 14.7% relativt låg, vilket tyder på en hög belåningsgrad. Företaget befinner sig i en kraftig expansionsfas med god lönsamhet men samtidigt ökad finansiell risk.

Företagsbeskrivning

Bolaget bedriver skogs- och entreprenadmaskinverksamhet, vilket typiskt innebär investeringar i dyra maskiner och fordon. Den snabba tillväxten i omsättning och tillgångar är förenlig med att företaget investerat i ny maskinpark för att ta sig an större uppdrag.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades från 403 478 SEK till 603 848 SEK, en ökning med 200 370 SEK eller 49.7%. Den höga vinstmarginalen på 41.2% visar att företaget driver sin verksamhet mycket lönsamt.

Soliditet: Soliditeten på 14.7% är låg och indikerar att en stor del av tillgångarna är finansierade med skulder. Detta är vanligt i branscher med dyra maskiner, men innebär en högre finansiell risk.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 342 127 SEK till 423 654 SEK, en ökning med 81 527 SEK. Denna förbättring kan till stor del förklaras av det starka resultatet under året.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade dramatiskt från 451 588 SEK till 1 465 237 SEK, en ökning med 1 013 649 SEK eller 224.5%. Detta indikerar att företaget lyckats skaffa betydligt fler eller större uppdrag.

Huvudrisker

  • Den låga soliditeten på 14.7% skapar sårbarhet vid räntehöjningar eller försämrad konjunktur.
  • Den extremt höga tillgångstillväxten på 1 066.6% (från 477 169 SEK till 5 566 635 SEK) tyder på stor belåning, vilket medför betydande amorterings- och räntekostnader.
  • En snabb expansion innebär operativa risker kring kapacitetshantering och kvalitetskontroll.

Möjligheter

  • Mycket hög vinstmarginal på 41.2% ger goda förutsättningar att generera kapital till vidare investeringar och amorteringar.
  • Explosiv omsättningstillväxt på 224.5% visar att företaget har stark marknadsposition och framgångsrik försäljning.
  • Resultattillväxten på 49.7% visar att företaget inte bara växer i omsättning utan också lyckas behålla en hög lönsamhet.